Očuvanju kulturne baštine Homolja, Pomoravlja, Šumadije, Istočne Srbije, Vojvodine i drugih krajeva Srbije, ove godine svoj doprinos dalo je više od hiljadu izvođača na manifestaciji „Homoljski motivi“.

                      

Odeveni u narodne nošnje područja na kom žive, svirkom, igrom i pesmom ponovo su oživeli nasleđe svojih pradedova. U prošlu subotu, na dan manifestacije najpre je, rano ujutro, počeo narodni vašar, zatim prodajna izložba homoljskog sira i meda, takmičenje u spravljanju starih narodnih jela „Zlatne ruke“, Bazar starih zanata, demonstracija starog načina ispiranja zlata na obali Peka.

Završnici ovogodišnjih 49. Homoljskih motiva prisustvovali su mnogobrojni zvaničnici političkog, javnog i kulturnog života, među kojima su bili potpredsednik Narodne skupštine Srbije Veroljub Arsić, narodni poslanici Zoran Milekić i Miladin Ševrlić, načelnik Braničevskog upravnog okruga Aleksandar Đokić i predstavnici opština Petrovac na Mlavi, Malog Crnića, Golupca, Velikog Gradišta, Despotovca, Žabara i mnogi drugi. Ovogodišnja Smotra završena je koncertom grupe „Piloti“.

Prethodno je više od 700 učesnika iz 19 opština i svih krajeva Srbije defilovalo glavnom ulicom, predvođeni jahačem na konju Predragom Petrovićem i vrhovnim pastirom Tihomirom Arsićem, prvakom dramskog pozorišta iz Beograda. Plato ispred Centra za kulturu „Veljko Dugošević“ bio je pretesan za zaljubljenike u narodne običaje. Tiskali su se na suncu, sve strepeći da ne propuste umeća i talenat izvođača programa iz Žagubice, Bora, Negotina, Inđije, Pančeva, Stare Pazove, Kule, Užica, Rume, Vrbasa, Surčina, Niša, Bogatića, Vršca, Malog Crnića, Majdanpeka, Despotovca i domaćina Kučeva.

Smotru je otvorio savetnik Generalnog direktora „Elektroprivrede“ Srbije, dr Aleksandar Jokić, koji je rekao da su po ugledu na „Homoljske motive“, u Srbiji nicali mnogobrojni sabori i smotre, ali je smotra u Kučevu zadržala primat i po kvalitetu i po broju učesnika.

– Biti pozvan na Homoljske motive, ne znači biti primećen, već i visoko vrednovan. U korak sa vremenom Smotra „Homoljski motivi“ je rasla i razvijala se uvek poštujući izvorno načelo očuvanja nematarijalne kulturne baštine. „Motivi“ su jedini u Srbiji dobitnici dva visoka priznanja, to su Vukova nagrada i Turistički cvet, rekao je dr Jokić.

Učesnike i mnogobrojne goste pozdravio je prvi čovek Opštine Kučevo Novica Janošević, koji je podsetio da je reč o najstarijoj manifestaciji izvornog narodnog stvaralaštva u Srbiji i da će ona trajati dugo, jer su potrebni i Kučevu i Srbiji. On je najavio i da već počinju pripreme za 50. jubilarnu Smotru „Homoljski motivi“, koja će se održati od 29. maja do 4. juna naredne godine i da će pokrovitelj biti Vlada i Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije.

– Pokroviteljstvom i organizacijom ove smotre, opština Kučevo se već pola veka bori i dokazuje, i rekao bih da prednjači u očuvanju najlepšeg što je ovaj narod iznedrio. Posebnu zahvalnost dugujemo mnogobrojnim sponzorima i medijima koji ovu atmosferu prenose svima koji nisu bili u mogućnosti da u ovim danima budu sa nama. Veliku zahvalnost dugujemo i našem generalnom sponzoru Smotre, preduzeću „ABM-Internicional“ d.o.o koji je pomogao da 49. Homoljski motivi zablistaju punim sjajem. Ministarstvo kulture i informisanja, pored Opštine Kučevo je pokrovitelj Smotre, što znači da izdvaja značajna sredstva, rekao je na otvaranju Smotre Janošević.

 

Gajde i bušin, dvojnice i list bršljana

Na motivima u Kučevu imalo je šta da se vidi. Od trogodišnjih mališana do sedih starina koji su pregazili osamdesetu. Lagani opanci, šubare i zubuni, prsluci samo što ne prsnu pod prsima izvođača, korak hitar, lak…Pa pesma, neka čudna, nekako žalna, umilna i puna nade. Manifestacija narodnog stvaralaštva uvek iznova pokazuje da je ovaj narod odista pesma održala, uz neobične instrumente: gajde i bušin, dvojnice i frule raznih oblika, trube i doboše, list bršljana i tikvu…

 

Najlepša pastirica

Bilo je i narodnih običaja koji se samo na „Motivima“ mogu doživeti i videti: od pesmi pastira i čobanica, do zdravica… Dvadeset šest devojaka defilovalo je pozornicom nadajući se laskavoj tituli „Najlepše pastirice“. Tročlani žiri na čelu sa predsednikom Dejanom Trifunovićem, koreografom, posle mnogo muka odlučio se za Sašku Stojadinović iz Opštine Pećinci. NJene pratilje su Zorana Trailović iz Neresnice, opština Kučevo i Sonja LJikić iz Žagubice.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari