Ubuduće trajna zaštita od poplava 1Foto: B. Božić

Nedavno je, posle godinu i po dana, konačno završena obaloutvrda kod Čevrntije na Savi.

Ovde je Sava najdublja u svome toku, oko tridesetak metara, a to je i neuralgična tačka odbrane od poplava. Najkritičnije je bilo pre šest godina, kada je nekoliko hiljada Šapčana, pripadnika Vojske i policije, dobrovoljaca iz drugih mesta branilo nasip postavljajući džakove sa peskom.

Sada je nasip dug pet kilometara, širok u osnovi 50 metara, a na vrhu šest metara. Rađen u 16 slojeva, i ukupno je ugrađeno oko milion kubnih metara zemlje, peska i rizle. Novi nasip je za dva metra viši je od prethodnog i predstavlja trajnu odranu od poplava čitavog ovog kraja.

Ove radove kao i radove na obaloutvrdi na Drini finansirala je Evropska unija sa deset miliona evra. Do sada je EU uložila više od 30 miliona evra u brojne projekte na području Šapca. Svakako, najvrednije je postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, gde je uloženo 18 miliona evra, i to je jedino funkcionalno ovakvo postrojenje u Srbiji. Dnevno se preradi oko 17.000 kubnih metara otpadnih voda, koje su 40 odsto čistije od savske vode.

Evropska unija najveći investitor

Evropska unija uložila je pet miliona evra u regionalnu deponiju u Sremskoj Mitrovici, gde se dnevno iz Šapca otpremi oko 40 tona otpada i smeća. Deponija je urađena po svim evropskim standardima, sa zaštitnom folijom i transfernom stanicom. Pored toga finansirani su radovi na uređenju i opremanju industrijske zone u Šapcu, na rekonstrukciji Sokolane, u šta je uloženo oko milion evra, a takođe znatna sredstva uložena su u gradnju stanova za raseljena lica, projekte treninga za odbranu od poplava i obezbeđenje odgovarajuće opreme, kao i projekte vezane za elektroenergetsku efikasnost.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari