Zna se ko su miljenici i propagandni stubovi vlasti 1Foto: FoNet/ Aleksandar Barda

Iz pokrajinskog budžeta Vojvodine za projekte u oblasti javnog informisanja podeljena je suma od oko 60 miliona dinara, a zanimljivo je da iz gradskog budžeta Novog Sada nijedan medij još nije dobio ni dinara, iako je konkurs raspisan sredinom januara.

Kako je objašnjeno iz Gradske uprave za kulturu, komisija koja je trebalo da donese odluku o raspodeli novca – još nije donela odluku. A kad će – ne zna se.

Lane je podeljeno nešto više od 57 miliona, a ove godine izdvojeno je 33,65 miliona dinara. Najviše novca prošle godine dobila je firma Novosadska televizija, koju zastupa Emilija Marić, a kontroliše portal „Srbija Danas“, koji je pod kontrolom SNS.

Ta televizija inkasirala je lane od grada 5,9 miliona, dok je Dnevnik dobio 4,8 miliona, koji je, Novosadska TV kupila pre dve godine za 600 evra.

Pozamašne apanaže dobili su i drugi – TV i radio stanice, nedeljnici i kojekakve agencije i privatne produkcije.

Problem komisije koja je trebalo da „odlučuje“ o podeli novca za ovu godinu jeste u tome što je suma umanjena za više od 20 miliona dinara, pa će mnogi ostati bez „injekcije“ ili će dobiti tek koju mrvicu. Jer, zna se ko su miljenici i propagandni stubovi vlasti.

Za razliku od novosadske Uprave za kulturu, Pokrajinski sekretarijat za kulturu i informisanje podelio je budžetski kolač za medije. Ako je instanca i kasa druga, mnogi konkurenti su isti, kao i miljenici.

Tako je Dnevnik Vojvodina pres, koji izdaje list Dnevnik za četiri projekta inkasirala 7, 25 miliona dinara, dok je Novosadska televizija dobila 1,5 miliona za projekat „Srpski svetionici Fruške gore i Vojvodine“. Po milion dinara podeljeno je privatnim TV stanicama – novosadskim TV Delta, RTV Panonija, TV Kula i Sremskoj televiziji, dok je Bajatovićevoj TV Most razrezano 800.000 dinara.

Ukupno 21 TV stanica u Vojvodini dobila je između 250.000 i milion dinara.

U kasi mesečnika „Vojvođanski magazin“ naći će se čak 1,6 miliona dinara za desetak izdanja, dok je NS nedeljniku razrezano 1,2 miliona dinara za projekat „Kapitalne investicije u Vojvodini“, što je čist politički marketing aktuelne pokrajinske vlasti.

U Kragujevcu, prema zvaničnoj informaciji iz gradske uprave, ni ove godine, za medijske sadržaje od javnog značaja neće biti izdvojeno „ni cvonjka“, ali ovog puta su iz gradske uprave saopštili da je razlog za to, teško je pogoditi, pandemija kovid 19 i vanredno stanje.

Kragujevac je, inače, jedini grad u Srbiji u kojem se konkursi za sufinansiranje medijskih sadržaja ne raspisuju već šestu godinu zaredom, već se sav novac koji je namenjen informisanju, od sredine 2017. godine „ekskluzivno“ dodeljuje Radio televiziji Kragujevac (RTK).

Reč je o medijskoj kući koja je, nakon poništenja privatizacije, u junu 2017, odlukom Ministarstva privrede, ponovo podržavljena. Ministarstvo je, početkom 2018. pokrenulo novi postupak privatizacije RTK, ali uzalud.

U minulih dve godine i kusur dana nije ponovo privatizovana, a gradska uprava, novcem Kragujevčana i dalje finansira samo taj medij.

U takvoj situaciji, jedini štampani medij u Kragujevcu, nedeljnik „Kragujevačke“, prestao je da izlazi nakon što je u Srbiji, zbog epidemije kovid 19, uvedeno vanredno stanje. Ostali kragujevački mediji, prevashodno portali, a posebno dva nezavisna glasila tog tipa, preživljavaju samo zahvaljujući entuzijazmu članova redakciji.

Privatne TV produkcije i NVO

Manji deo medijskog kolača u Vojvodini kušaće i kojekakve privatne TV produkcije. Šest miliona dinara inkasirale su i NVO za medijske projekte na srpskom jeziku, privatna preduzeća na jezicima nacionalnih manjina dobila su ukupno 3,4 miliona dinara, dok su projekti informisanja NVO na manjinskim jezicima nagrađeni sa 2,8 miliona dinara.

Topola i Knić sa najmanje sredstava

Za razliku od Kragujevca, opština Topola je i ove, kao i ranijih godina, previdela, odnosno već donela odluku o raspodeli novca za sufinansiranje medijskih sadržaja. Za tu namenu izdvojeno je samo 1,4 miliona dinara, a novac je dodeljen Televiziji Sunce iz Aranđelovca, lokalnom topolskom radiju, producentskoj kući Korvus iz Beograda… Konkurs za sufinansiranje medijskih sadržaja od javnog značaja biće, kako je zvanično najavljeno, uskoro raspisan i u šumadijskoj opštini Knić. U toj opštini za medije je izdvojeno oko 200.000 dinara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari