Foto: EPA-EFE/CHRISTIAN MONTERROSAEdi Marfi je tokom intervjua za dokumentarac Number One on the Call Sheet: Black Leading Men in Hollywood otkrio da mu je Sidni Poatje savetovao da ne glumi u filmu Malcolm X.
Kako je otkrio Edi Marfi, to je bilo u trenutku dok je film trebalo da režira Norman Džuison, koji je režirao In the Heat of the Night sa Poatjeom, pre nego što je Spajk Li preuzeo i izabrao Denzela Vošingtona.
„Pričali su o filmu Malcolm X. Norman Džuison je to radio. Trebalo je da koriste Autobiografiju Malkolma X Aleksa Halija i pitali su me da glumim Aleksa Halija. U to vreme, naišao sam na Sidnija Poatjea i rekao ‘Razmišljam da tumačim Aleksa Halija!’ a on je rekao ‘Ti nisi Denzel i nisi Morgan. Ti si dašak svežeg vazduha i nemoj da se za****vaš sa tim!“
„Nisam znao da li je to uvreda ili kompliment“, rekao je Edi Marfi za ova poređenja sa Denzelom Vošingtonom i Morganom Frimenom.
Glumac je potom nagađao zašto ga stariji kolega nije video u isto kategoriji sa drugim glumcima.
„Za Sidnija i sve te tipove, kada sam se pojavio, bio sam nešto novo. Nisu imali referentnu tačku za mene, nisu mogli da me savetuju, jer sam imao 20, 21 i publika mi je bila mejnstrim, sa svih strana. Filmovi su mi bili širom sveta, a oni to nisu videli kao mladi crnci. Niko zaista nije mogao da mi da savet i sve se razvijalo vrlo brzo.“
Sa Spajkom Lije iza kamere i Vošingtonom u glavnoj ulozi, film Malcolm X zaradio je puno na blagajnama i pobrao odlične kritike, a Vošington je bio nominovan i za Oskara.
Edi Marfi je svoju nominaciju za Oskara zaradio tek mnogo kasnije ulogom u filmu Dreamgirls.
Izvor: Variety
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


