Foto: M.S. / Danas„Nije sporno organizovanje kulturnih događaja koji lokalitet približavaju javnosti i turistima, pod uslovom da nisu masovni i da ne ugrožavaju arheološko nalazište. Međutim, održavanje Gitarijade na lokalitetu Feliks Romulijana predstavlja ozbiljan rizik za kulturno nasleđe“, smatra arheološkinja Maja Miljević Đajić.
U svom tekstu „Gitarijada na Feliks Romulijani: Zašto je festival na UNESCO-vom lokalitetu greška?“ objavljenom na sajtu sve o arheologiji Maja Miljević- Đajić navodi kako je odlučeno da se ovogodišnja 58. Gitarijada održi na arheološkom lokalitetu Feliks Romulijana, umesto na Kraljevici.
View this post on Instagram
„Iako, na prvi pogled, ovakva odluka može delovati kao kreativni iskorak, spoj savremene muzike i kulturne baštine, stvarnost je daleko od toga“, navodi Miljević Đajić, podsećajući da je lokalitet Feliks Romulijana, nalazište koje uživa u najviši stepen zaštite i koji se nalazi pod zaštitom UNESCO-a.
„Uvođenje koncerata i velikog broja posetilaca na lokalitet pod zaštitom UNESCO-a drastično povećava mogućnost fizičkog oštećenja arheoloških ostataka: zidina, mozaika i drugih konzerviranih struktura. Pojačana muzika, ritmičko kretanje i vibracije koje nastaju tokom festivala mogu izazvati mikro-pomeranja tla i struktura, što direktno ugrožava njihovu stabilnost i dugoročnu očuvanost“, ističe Miljević Đajić.
Prema njenim rečima lokalitet će biti izložen neadekvatnom tretmanu, od otpada, fekalije do fizičkog narušavanja vegetacije i arheoloških struktura.
„Budući da je planiran kamp ispod istočne kapije carske palate, to je neminovno“, konstatuje Miljević Đajić.
Ona podseća da je Feliks Romulijana jedan od najvažnijih arheoloških lokaliteta u Srbiji, pod zaštitom UNESCO-a.
Reč je o carskom kompleksu koji je početkom 4. veka podigao rimski car Galerije, u čast svoje majke Romule.
Ključno otkriće dogodilo se 1983. godine, kada je u građevini krstoobrazne osnove otkriven natpis „Felix Romuliana“.
Time je konačno potvrđeno da je lokalitet Gamzigrad zapravo Romulijana, kako je nazivaju antički izvori. Arheološka istraživanja su 1993. godine otkrila i fragment porfirne statue Galerija u natprirodnoj veličini, što dodatno osvetljava njegovu ulogu kao božanskog vladara u tetrarhijskoj ideologiji.
Palata je bila simbol božanske moći: sa hramovima, termama, veličanstvenim mozaicima i carskim mauzolejima.
Studenti u blokadi Fakulteta primenjenih umetnosti takođe su objavili saopštenje na svom Instagram profilu povodom predstojeće 58. Gitarijade u Zaječaru koja će se, kako je najavljeno održati na lokalitetu Felix Romulijana.
Oni su uputili pisma Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture u kojima izražavaju velika zabrinutost za ugroženo kulturno nasleđe i traže hitnu reakciju i zaustavljanje ove, u najmanju ruku, sporne odluke”
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


