Ovogodišnji, 13. po redu džez festival Jazz, improvizovana muzika u Kanjiži, čiji je suorganizator Dom umetnosti OKU „Cnesa“, održava se od 13. do 15. septembra „u znaku harmonija i životne energije“. Festival će ove godine karakterisati pre svega raznolikost muzičkih stilova i tendencije ka postizanju novih harmonija.
Ovogodišnji, 13. po redu džez festival Jazz, improvizovana muzika u Kanjiži, čiji je suorganizator Dom umetnosti OKU „Cnesa“, održava se od 13. do 15. septembra „u znaku harmonija i životne energije“. Festival će ove godine karakterisati pre svega raznolikost muzičkih stilova i tendencije ka postizanju novih harmonija. Najveći događaj biće svakako nastup poslednje žive pevačice Luisa Armstronga, Džul Braun iz Nju Orleansa, koja će, inače, 14. septembra nastupiti i u beogradskom Centru „Sava“. Današnji program započinje u 8.30 izjutra na pijaci, nastavlja se u 11.00 sati u parku ispred Gradske kuće, u Holu Doma umetnosti u 19.30 biće otvorena izložba fotografija Agoštona Čongore, dok zvanični program kreće u 20 sati u Domu umetnosti. Nastupaju Kurina-Maltoši duo (Srb/Mađ/Ukra) i Ektar (Mađ). Džem sešn u Holu Doma kulture počinje od 23 sata.
Na velikoj sceni novosadskog Pozorišta mladih, večeras od 20 sati premijerno će biti izvedena predstava „Bekstejdž“ reditelja Žanka Tomića, po romanu Kšištofa Varge „Tequila“ u prevodu i adaptaciji Zorana Đerića. Kroz prizmu pevača, čiju ulogu tumači Ivan Đurić, i frontmena jednog pank benda, ova predstava nudi jedan od mogućih odgovora na pitanje koje je vrlo savremeno, ali i univerzalno: koja je cena doslednosti? Prema rečima reditelja pank je više buka nego muzika, više muka nego moda. Pevanjem uživo i tonovi na sceni su nesumnjivo jedan kapitalni fokus predstave čiji je kompozitor Marinko Vukmanović.
Novosadski umetnik Nikola Simijanović inicirao je da Banja Junaković kod Apatina, dobije helikopter, ne za letenje nego kao turističko-istorijsku atrakciju. Ministarstvo odbrane i Muzej ratnog vazduhoplovstva podržali su ovu ideju, pa je na ulazu u Banju postavljen helikopter sinetet M-9, inače letelica nedavno ugašenog Vazduhoplovnog nastavnog centra u Somboru, odnosno Vojne pošte 3065. Helikopter će u Banji ostati kao eksponat, u znak sećanja na Vazduhoplovni nastavni centar, nedaleko od skulpture koju je, sa istim ciljem, da se sačuvaju od zaborava čuveni „somborski plavci“, napravio Nikola Simijanović.
Nova svetlost na dlanu, prvi međunarodni festival krtakih audio-vizuelnih formi i novih vizuelnih tendencija u Srbiji, osnovan od producentske kuće Red Production, biće održan od 13. do 15. septembra u foajeu Jugoslovenskog dramskog pozorišta. Kako kaže članica programskog saveta Festivala, Čarna Manojlović, ova manifestacija ima za cilj da promoviše dostupnost novih pre svega digitalnih tehnologija svima, kao i ideje, medije i pojmove digitalnog sveta. Zbog toga se Festival realizuje u saradnji sa Telekomom Srbije i portalom NADLANU.com, a zovu ga i Festivalom filmova snimljenim mobilnom telefonom, dodaje Vlada Đukelić, takođe član Saveta Festivala. Više od 200 filmova naći će se u takmičarskoj selekciji, a manji broj u revijalnom delu. Propozicija podrazumeva da filmovi ne mogu biti duži od tri minuta, a podeljeni su u sledeće kategorije: kratki igrani, kratki dokumentarni, eksperimentalni i video art i animirani film. Posebna kategorija su pomenuti filmovi snimljeni mobilnim telefonom. Predviđene su i nagrade za sve kategorije, kao i Gran pri Festivala čiji je novčani iznos 5.000 evra. Žiri radi u sastavu reditelji Milutin Petrović i Maja Uzelac, Mirjana Milošević, direktorka Medija centra, slikar Srđan-Đile Marković i predstavnik Telekoma. Filmovi će paraleleno biti prikazivani u toku dana od 12 do 20 sati na nekoliko plazma ekrana postavljenh u foajeu JDP, dok će tokom večeri počinjati prateći programi: predavanja, tribine, prezentacije uz učešće eminentnih autora, stručnjaka i teoretičara novih vizuelnih tendencija i digitalnih tehnologija. Ulaz na sve programe je besplatan. Večerašnje otvaranje od 19.30 sati pratiće i italijanski balet (Associazione Danza e Balletto – umetnički projekat Elizabete ceron „Tela na proputovanju“), a na zatvaranju 15. u isto vreme biće proglašeni pobednici i uručene nagrade.
Tajvanski reditelj Ang Li skratio je za 30 minuta svoje pobedničko ostvarenje iz Venecije „Žudnja, oprez“, kako bi izbegao kineske cenzore i da bi mogla da ga gledaju i deca. Dobitnik Zlatnog lava obezbedio je mogućnost da bude prikazan u najmnogoljudnijoj zemlji na svetu. Naravno, izbačene su scene seksa, a sa pola sata manje materijala film sada traje dva sata i šest minuta. U SAD, gde ništa nije izbacivano, film ima „NC-17“ rejting, što znači da je zabranjen za mlađe od 17 godina. Ang Li kaže da je bilo „mnogo bola“ tokom kraćenja filma, ali da je ipak očuvan njegov integritet. Osim scena seksa, „stradale“ su i neke u kojima se prikazuje nasilje. „Žudnja, oprez“ debituje u kineskim bioskopima 26. oktobra.
Mišel Jeoh, jedna od najvećih filmskih zvezda iz Azije, 3. oktobra dobiće najveće francusko odlikovanje – Legiju časti. Ceremonija će biti održana u malezijskoj prestonici Kuala Lumpuru, najavilo je ministarstvo spoljnih poslova Francuske. Ona je počela svoju karijeru u kineskim akcionim filmovima, a u svetu je postala poznata zahvaljujući Džejms Bond filmu „Sutra ne umire nikada“ (1997), kao i Ang Lijevom kung-fu hitu „Pritajeni tigar, skriveni zmaj“ (2000). Nju će publika uskoro gledati u SF avanturističkom filmu „Babylon A.D“ koji je režirao francuski sineasta Matju Kasovic.
Glumac Majkl Daglas (62) i novinar Čarli Rouz (65) dobiće nagrade za životno delo na 10. Savana filmskom festivalu, koji će se održati od 27. oktobra do 3. novembra. Priznanje će biti uručeno i bliznakinjama – Vanesi, Lin i Korin Redgrejv. Među prethodnim dobitnicima nagrade za životno delo Savana festivala su i Piter O’Tul, Sidni Lamet, Tomi Li Džons, Sidni Polak, Džejn Fonda i Ketlin Tarner.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


