mocni tor balada o beta rej biluFoto: Darkwood

Pre nego što smo navikli da ga Kris Hemsvort glumi na velikom ekranu, Marvelov Tor bio je stripski junak mnogo bliži svom poreklu iz nordijske mitologije.

Kao Odinov sin, ima neverovatnu moć koja se ogleda u prirodnoj snazi, ali i čekiću Mjolniru koji je iskovan isključivo za njega.

Međutim, nakon nesuglasica, Tor dolazi na Zemlju gde kroči u ljudskom liku, dok i dalje poseduje moć da se transformiše u boga sa čekićem.

Kada Nik Fjuri i Štit pronađu svemirski brod nepoznatog porekla, Tor dobija poziv da pomogne, a sve to evoluira u priču o časti, spasenju i bekstvu od osvajača.

„Moćni Tor: Balada o Beta Rej Bilu" - neko jednako jak 1
Foto: Darkwood

U pitanju je saga pod nazivom „Balada o Beta Rej Bilu“, koju je izdao Darkwood u okviru svoje biblioteke Banzai.

U priču se uvodi Beta Rej Bil, jedan od fanovima najzanimljivijih i najomiljenijih likova u celom ovom stripskom serijalu, koji u početku deluje kao klasičan negativac i pretnja po naslovnog heroja.

On čak uspeva i da ga ispočetka porazi i podigne njegov čekić, koji navodno ima samo jednog vlasnika, a sve to pod budnim okom Odina.

Ipak, Volter Sajmonson, tvorac Beta Rej Bila, kaže da ga je namerno nacrtao tako da deluje kao čudovište kako bi svi pomislili da je u pitanju negativac, da bi kasnije usledio preokret.

„Moćni Tor: Balada o Beta Rej Bilu" - neko jednako jak 2
Foto: Darkwood

U četiri epizode, Sajmonson donosi nešto što do tada nije bilo viđeno, a to je da je neko ne samo pretnja Toru, nego je u potpunom egalu po snazi i hrabrosti, a uspeva i da podigne čekić.

Dok hrabri, ali prgavi bog Tor pokušava da se pomiri sa tim da nije najjači, čitaoci zajedno sa njim saznaju tragičnu pozadinsku priču Beta Rej Bila, koji iz kadra u kadar postaje sve simpatičniji.

Od ljutih rivala oni postaju saveznici i, iako to ne želi da to prizna Toru po okončanju sage, deluje da je Odin bio taj koji je tačno povukao konce kako treba da bi do te saradnje i došlo.

Tokom radnje stripa pratimo i ostale stanovnike Asgarda, od kojih je svako zauzet svojim problemima i željama – Lokiju je dosadno pa pravi smicalice, gospa Sif ima ljubavne probleme, a ima tu i začetaka mnogih drugih priča koje će doći kasnije.

„Moćni Tor: Balada o Beta Rej Bilu" - neko jednako jak 3
Foto: Darkwood

Bez obzira na taj kontinuitet serijala, „Balada o Beta Rej Bilu“ može se čitati nezavisno od ostalih epizoda i bez obzira na to da li ste već upoznati sa likom plavokosog boga ili ne.

Može vam čak i poslužiti kao odskočna daska za dalje istraživanje serijala koji su osmislili Džek Kirbi, Sten Li i Leri Liber.

Jedini minus je to što ćete verovatno poželeti da odmah saznate u koje nove avanture se Bil upušta po završetku ove i da li uspešno okončava misiju koja mu je zadata na matičnoj planeti.

Vrlo mali deo ovog stripa odigrava se na Zemlji, tako da je to prilika da Sajmonson prikaže svu raskoš svog crteža, a jarke boje dodaju na ionako već lepom doživljaju čitanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari