„Oslobađanje” - ESTAM World music festival na Letnjoj sceni SKC-a Kragujevac 1Foto: Promo SKC Kragujevac

 

U Studentskom kulturnom centru Kragujevac, po osmi put, 29. i 3o. avgusta održava se ESTAM world music festival. Ovogodišnji ESTAM, na kome će nastupiti bendovi iz Belgije, Konga i Srbije održava se pod sloganom „Oslobađnje”, svi koncerti se održavaju na Letnjoj sceni SKC-a a ulaz na njih je slobodan.

Sutra, u petak, 29. avgusta u 21 sat na otvaranju ESTAM-a nastupiće ESTAM Super group.

ESTAM SUPER GRUPU na ovogodišnjem izdanju festivala predvodi David Yengibarian. David je počeo da svira harmoniku sa deset godina, a od 1995. nastavio je školovanje u Mađarskoj, gde je izgradio zapaženu karijeru u džezu i world music žanru. Objavio je više albuma – uključujući izdanja za BMC Records – i komponovao za pozorište i film. Njegov muzički izraz prožima elemente jermenske tradicije, džeza, improvizacije, argentinskog tanga i Piazzolline zvuke. Na rezidenciji ESTAM festivala pridružiće mu se i bubnjar i perkusionista Tom Feđa Franklin, kao i studenti harmonike muzičkog odseka FILUM-a iz Kragujevca.

Veče se nastavlja koncertom benda „Why the Eye?”.

Why the Eye?” je maskirani muzički kvartet iz Brisela (2013), koji nastupa sa ekscentričnim maskama i improvizovanim instrumentima. Svoj zvuk opisuju kao „praistorijski techno” – bučno-eksperimentalni, plemenski ritam koji uvodi publiku u hipnotični trans. Njihov nastup je organski, lo-fi, sirov i neobičan, sa ručno izrađenim instrumentima i zapanjujućim vizuelnim efektom.

Istoimeni debi album objavili su 2017.godine. „Inspirex” je drugi album benda Why the Eye, koji je objavljen u oktobru 2024.godine za EXAG’ Recprds. Album je miksao i producirao muzički mag Jean Lamoot, dok je omot uradila Françoiz Breut. Kvartet, poznat po izvođenju sa maskama i DIY instrumentima nastupao je po mnogim evropskim underground i festivalskim prostorima.

Drugo festivalsko veče, takođe na Letnjoj sceni SKC-a otvara grupa „Too much of such”.

Too Much of Such” je novosadski sastav koji 2022. godine osnivaju Nikola Vučetić i Aleksandar Filipović Gandi.U njihovim numerama čuje se veliki uticaj muzike bliskog Istoka sa jedne, ali i Balkana sa druge strane, tradicionalni prizvuk obogaćen sintetičkim bojama i savremenim zvukom, koji publika često opisuje kao psihodelični etno-jazz-rock.

U proleće ove godine izdali su svoj prvi album pod nazivom „It Might Be Too Much”, gde se kao gosti pridružuju Miroslav Majstorović na violini, Predrag Filipović na perkusijama i Luka Banjac na gitari. Sastav čine Gandy (irski buzuki i efekti), Marko Ćurčić (bas i efekti) i Nikola Vučetić (bubnjevi).

– Bend kaže: Budi tu gde jesi, jer ti si sve, ističu organizatori iz kragujevačkog SKC-a.

Ovogodišnji ESTAM zatvoriće nastup „Fuly Miziki” (Lingala: muzika iz đubreta) je inovativni afrofuturistički kolektiv iz Kinšase, Demokratska Republika Kongo. Bend je poznat po tome što pravi improvizovane instrumente, maske i kostime od recikliranih materijala kao što su plastične cevi, kante, flip-flop papuče i delovi automobila.

Formiran početkom 2000-ih od strane osnivača Pisko Crane, bend je postao zvaničan kolektiv 2016. kada se pridružilo još 6 članova.

Muzička estetika benda kombinuje pank, elektroniku i industrijski soukous, stvorivši žanr koji sami nazivaju Twerkanda – energičan afro-disko-haus sa post-soukous elementima. Kroz kreativno recikliranje oni šalju poruku o umetničkoj slobodi, ekološkoj svesti i pan-afričkom miru.

Debi EP „Ngbaka” (2022) spojio je naivnost žurke i podtekst apokalipse, sa eksperimentalnim zvukom baziranim na elektronici i recikliranim instrumentima. Sledeće izdanje je EP iz 2024. pod nazivom Mokano, s temama posvećenim radu, zajedništvu i ekologiji.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari