Danas je svima poznata skraćenica „SOS“ kao simbol opasnosti i poziv za pomoć. Kao i morzeova azbuka koja se upotrebljava u obliku tačkica i crtica i može se poslati na daljinu pomoću elektronskih impulsa i svetlosnih signala, ali i vizuelnim putem kao na brodovima gde se upotrebljavaju zastavice (koje su se posle odomaćile kod skauta i izviđača).

Danas je svima poznata skraćenica „SOS“ kao simbol opasnosti i poziv za pomoć. Kao i morzeova azbuka koja se upotrebljava u obliku tačkica i crtica i može se poslati na daljinu pomoću elektronskih impulsa i svetlosnih signala, ali i vizuelnim putem kao na brodovima gde se upotrebljavaju zastavice (koje su se posle odomaćile kod skauta i izviđača). Ali, da li ste znali da ovaj veliki izum čovečanstvo duguje jednom slikaru?
Semjuel Morze ( 1791 – 1872 ) bio je sin uglednog američkog geografa i bio opsednut likovnom umetnošću. Otišao je u Englesku da bi studirao slikarstvo, a onda se vratio kući da bi radio kao putujući slikar. Njegovi portreti se i danas smatraju najlepšim likovnim radovima ovog žanra nastalim na tlu SAD. On je bio i jedan od osnivača Nacionalne Akademije.
No, ovaj talentovani slikar imao je i jedan hobi: pronašao je električni telegrafski aparat (1832-1835), a tri godine kasnije smislio poseban sistem crtica i

tačkica pomoću kojeg je mogao slati poruke na daljinu. Tako je nastala tzv. Morzeova azbuka, koja je ubrzo našla primenu u pomorskom, a kasnije i u avionskom saobraćaju.
To je naročito bilo važno za brodove koji su se nalazili na širokom moru i koji bi iznenada zapali u kakvu nevolju, ali bi bili u stanju da zatraže pomoć skraćenicom „SOS“ (Save our ship – Spasite naš brod). U nekoj dugoj prilici apel bi bio protumačen kao „Spasite naše duše“ (Save our souls). A sve se to postizalo na taj način što bi se otkucale tri tačkice, pa tri crtice i opet tri tačkice ( . . , – – – . . . )!
Američka mladež je ubrzo shvatila da se pomoću Morzeove azbuke vrlo lepo može došaptavati na ispitima, pa je tako naterala i svoje profesore da je i oni što pre nauče i da pažljivo osluškuju da li se čuje kakvo lupkanje u učionici!?
Nije zabeleženo da je i na nekim šahovskim turnirima upotrebljena morzeova azbuka za „šaptanje“ poteza, ali je naročito na dečjim turnirima zapaženo da tate i mame ponekad čine čudne pokrete (na primer počešu se po bradi,

što bi moglo da znači – igraj kraljem, ili se uhvate za jedno ili drugo uho što bi opet značilo igraj daminim ili kraljevim lovcem) i takvih kombinacija ima na pretek. Srećom naše sudije nisu naivne i odmah reaguju na sve sumnjive pokrete, ali je poslednjih godina uvedena drakonska mera da se roditeljima i trenerima zabrani ulazak u prostor za igru!
Ali da se vratimo našem pozivu za pomoć; SOS!
Beli VUČE i remizira!
Ovde je zaista potreban apel za pomoć i on bi mogao da glasi SOP ili „Spasite ovu poziciju!“ Beli kralj je u izuzetno lošoj poziciji! Ne daj Bože da beli da neki šah crnome kralju!?! Sledio bi otkriveni šah od crne dame, a time i mat. Zato je glavni objekat napada ne crni kralj, već crna dama! Treba je svakako izbaciti sa te opasne dijagonale a1-h8… Ali kako? Izgleda privlačno 1.Db7, ali crni ne mora da uzme tu damu 1… Db7 2.ab8=D Db8 zbog pata već ima daleko bolju kombinaciju 1… Dg1 2.Db1 Le5!! sa pretnjom mata 3.Dg1 Kc2 ili 3.a8=D Kc4 mat. Zato napad na crnu damu mora da se sprovede preko polja g6: 1.Dg6 i sad crni treba odluči hoće li da uzima damu 1… Dg6 2.ab8=D Db8 pat ili će želeti da ostane na crnoj dijagonali? U tom slučaju ima ograničen broj polja – ako ode na h8 crni napada tu damu uzimajući lovca ab8=D, što se događa i na 1… De5. Ostaje, dakle pokušaj 1… Dd4 pa sad ne ide 2.ab8=D zbog otkrivenog šaha 2… Kc4 3.Kb1 Kd1 mat. Ako bi crni uzeo pešaka 1Dg6 Da7? 2.Dc2! sa patom ili izmenom dama 2… Kd4 3. Df2 ili 2….Kb4 3.Db3. U ovom slučaju nastaje teorijski značajna pozicija u kojoj crni ima lovca više, ali nikada ne može da izbaci belog kralja sa polja b1 što neodoljivo podseća na slucaj „krivouglog lovca“! Prema tome operacija SOP (spasi ovu poziciju) teče ovako: 1.Dg6 Dd4 2. Db6! Db6 3.ab8=D Dd4 4.Db6 Dh8 5. Db8 Dg7 6.Db7 (uvek se „šeh“ daje po b-liniji, a na 6…De5 7.Db5 De1 8.Db1 Dd2 9.Dc2 ako ne i 9.Db3 remi. Poziv SOS može se uputiti i u sledecoj poziciji:
Teško je remizirati ovu poziciju kad crni ima dva slobodna pešaka koji napreduju ka prvom redu.To čak ni top ne može da zaustavi. Ali se sada umeša sufler sa morzeovom azbukom i otkuca samo tri slova – p.a.t.
I – eto ti ideje!! Beli kralj je već u nekoj vrsti kaveza – treba samo popuniti rupe – topa postaviti na h5 i pešaka na h4 … i gotovo!
E, ali i tu treba malo razmisliti! 1.Tf2 Ka1 1… Ka3 olakšava patnu kombinaciju 2.Tf3 b3 3. Th3! Ka2 4.Th5!! b2 5.h4 =) 2.Tf3! (nikako 2.Tf1? jer bi sledilo 2… Kb2 3. Tf2 Kc1 4.Tf3 a3 5. Th3 a2 6.Th5 a1=D 7.h4 ali se slika pata ruši posle 7… De5!!) 2… b3 3. Th3 b2 4. Ta3 Kb1 5. Ta4 Kc2 6. Tb4 b1=D 7.Tb1 Kb1 8.h4 i beli je smislio duhoviti sistem odbrane Kg5-h5-g5 jer crni nikada ne može uzeti belog pešaka na f4 zbog pata! Kad je već rec o patu onda pogledajte sledeću poziciju: u njoj je već konstruisan patni položaj belog kralja!
E, ali on nije zadovoljan nerešenim ishodom! On hoće više! Ali, da li to može da postigne s obzirom da crni umesto dame može da izvuče neugodnog skakača!?
Ovde su se sastala dva lukavca – ko će koga da nadmudri?! Crnome ništa ne znači izvlačenje dame, ali izvlačenje skakaca zaista predstavlja matnu pretnju. Zato je iznuđen prvi potez belog 1. b7 da bi na eventualno 1… f1=S mogao da kontroliše polje g3!
Ali ne izvlačenjem dame!?
A znate li zašto?
Jer bi crni povukao vrlo lukav potez 2.b8=D?? Kh1 i tek u sledećem potezu Sg3 sa slikom pata posle Dg3. Prema tome nadmudrivanje se nastavlja tako što na 1.b7 f1=S 2.b8=L!! ali treba paziti i na manevar 1.b7 Kh1 i sad na izvlačenje lovca crni neće izvući skakaca već damu!! Zato se i na ovaj plan mora naći adekvatno rešenje. Prema tome na 1.b7 Kh1 beli ne može izvući ni damu ni lovca – ali može TOPA!! 2.b8=T!! i ima odgovor na obe crne promocije: ako crni izvuče skakaca 3.Tb3, a ako izvuče damu onda 3.c7 sa izvlačenjem nove dame!
Obično se na kraju pisma doda i neki propušteni podatak, a u našem slučaju i ispravka jednog propusta. U prošlom broju „Vikenda“ pogrešno je duplo odštampan isti dijagram. Doduše u „Internet“ izdanju (http//www.danas.co.yu) sve je bilo ispravno, ali nemaju svi „Internet“ pa zato ponavljam da je dijagram br. 3 izgledao ovako:

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari