Premijerka i ministri položili venac na mestu ubistva Zorana Đinđića 1Foto: BETAPHOTO/KANCELARIJA ZA SARADNJU SA MEDIJIMA VLADE SRBIJE/SLOBODAN MILJEVIC/DS

Premijerka Srbije Ana Brnabić položila je danas, zajedno sa ministrima, venac kod ulaza u Vladu Srbije, na mestu gde je pre 17 godina u atentatu ubijen Zoran Đinđić, prvi premijer Srbije posle smene Slobodana Miloševića i pobede opozicije na izborima.

Na traci u bojama srpske zastave na vencu je ispisano „Dr Zoranu Đinđiću – Vlada Republike Srbije“.

Zajedno sa premijerkom Brnabić, poštu Đinđiću odali su i ministri Nebojša Stefanović, Siniša Mali, Rasim Ljajić, Zoran Đorđević, Branko Ružić, Slavica Đukić Dejanović, Mladen Šarčević, Nenad Popović, Goran Knežević, Branislav Nedimović, Zorana Mihajlović i Vanja Udovičić.

Delegacija Demokratske stranke položila venac na grob premijera Đinđića

Rukovodstvo Demokratske stranke (DS) položilo je danas venac u Aleji zaslužnih građana na grob ubijenog premijera i predsednika DS Zorana Đinđića.

Na čelu delegacije bio je predsednik DS Zoran Lutovac koji je rekao da je na današnji dan 2003. godine ubijen ne samo lider DS i predsednik Vlade Srbije nego i reforme.

„Oni koji su pucali, pucali su u reforme i u modernizaciju Srbije. U promene koje su nam bile neophodne. Licermerno je da se mnogi od onih koji su se radovali na taj dan danas pozivaju na Zorana Đinđića“, rekao je Lutovac.

On je ocenio da oni na taj način žele simbolično „da se operu“.

„A sa druge strane, sve što rade suprotno je od onoga što je radio Đinđić. Upravo rade na zaustavljanju onoga što je on započeo a to je moderna Srbija i stvaranje demokratske i uređene zemlje“, rekao je Lutovac.

U delegaciji DS su, osim Lutovca, bili i Nada Kolundžija, Branislav Lečić, Slobodan Milosavljević, Radoslav Milojičić, Aleksandra Jerkov i drugi.

Nakon delegacije DS, venac na grob Zorana Đinđića položio je i lider Stranke slobode i pravde i nekadašnji predsednik DS Dragan Đilas.

Zoran Đinđić ubijen je 12. marta 2003. godine u dvorištu zgrade Vlade Srbije, a za njegovo ubistvo na 40 godina zatvora osuđen je oficir Jedinice za specijalne operacije (JSO) Resora državne bezbednosti Zvezdan Jovanović. Na istu kaznu za organizovanje ubistva osuđen je i komandant JSO Milorad Ulemek.

Đinđić je bio prvi premijer Srbije posle pada režima Slobodana Miloševića 2000. godine i dolaska na vlast Demokratske opozicije Srbije (DOS), a za vreme njegovog mandata pokrenut je proces demokratizacije društva i korenitih ekonomskih i socijalnih reformi.

Politička pozadina ubistva Đinđića nije istražena.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari