Varheji: Novi "međunarodni igrači' na Zapadnom Balkanu izazov za EU 1Oliver Verhelji Foto: Beta/Saša Matiić

Evropski komesar za susedstvo i proširenje Oliver Varheji rekao je danas da je pojačano prisustvo „medjunarodnih igrača“ na Zapadnom Balkanu izazov za Evropsku uniju zbog kojeg će EU morati da razmotri svoju ulogu u novom okruženju.

„S obzirom na investicione potrebe regiona nije iznenadjujuće sve istaknutije prisustvo raznih medjunarodnih igrača kroz investicije, posebno u energetiku i transport. Ne sme biti potcenjen rizik od toga na duže staze. Naša je odgovornost da sagledamo našu ulogu u novom okruženju“, rekao je Varheji na „Forumu povezivanja“ u Tirani.

Dodao je da je bolje povezivanje država Zapadnog Balkana sa EU „ključ rasta“ i donosi „jasnu korist“ ekonomijama regiona i gradjanima.

„Od devedesetih godina EU podržava Zapadni Balkan da izgradi i modernizuje energetsku i transportnu infrastrukturu. Do danas smo obezbedili više od 11 milijardi evra u grantovima Evropske komisije i zajmovima Evropske investicione banke“, naveo je komesar.

Najavio je da će Evropska komisija u oktobru doneti Ekonomski i investicioni plan za Zapadni Balkan koji će podržati dugoročan društveno-ekonomski oporavak tog regiona i njegovu „ekonomsku konvergenciju“ sa EU.

„Zapadnom Balkanu je potrebno strateško i selektovano investiranje u oblastima koje će omogućiti razvoj ekonomije na održiv način i povećanje konvergenciju sa EU narednih godina“, rekao je Varheji.

Fokus će biti na transportnom i energetskom povezivanju i unapredjenju infrastrukture ključne za ekonomski razvoj.

Dodao je da je cilj EU da poveća konkurentnost regiona u čemu aktivnu ulogu moraju imati vlade zemalja Zapadnog Balkana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari