Aleksandar Đorđević Foto: Pedja MilosavljevicKada se kaže trojka u poslednjoj sekundi u Srbiji je definitivno prva asocijacija za to Aleksandar Saša Đorđević.
Pogodio je za titulu šampiona Evrope Partizana u Istanbulu 1992. godine, a istu stvar je ponovio i pet godina kasnije u dresu reprezentacije na Šampionatu „starog kontinenta“.
Olimpijska dvorana u Badaloni, predgrađu Barselone, bila je 30. juna 1997. godine domaćin dugo očekivane utakmice druge faze Evropskog prvenstva. Sa jedne strane tim tadašnje SR Jugoslavije, a sa druge Hrvatska.
Bio je to prvi direktan duel ove dve selekcije u košarci posle raspada bivše zajedničke države.
Jugoslavija je bila u blagoj prednosti većim delom drugog poluvremena, ali nije uspela da se rezultatski odlepi i uđe u miran finiš. Hrvatska je preko Slavena Rimca, koji je uspešno realizovao tri slobodna bacanja povela 62:61 na samo četiri sekunde pre kraja. Svi su tada mislili da će se da će “kockasti” savladati “plave”, ali ne Đorđević.
Milenko Topić je izveo loptu do Saleta koji je prešao ceo teren, došao do „svog mesta“ digao se izvan linije za tri poena i lopta je naravno završila u košu.
Sve je išlo potom glatko i Jugoslavije je osvojila zlato i odbranila zvanje šampiona Evrope. U četvrtfinalu su pali Litvanci (75:60), polufinalu Grci (88:80) i u borbi za zlatnu medalju Italijani (61:49).
FINALE EP 1997.
Jugoslavija – Italija 61:49 (28:23)
Jugoslavija: Bodiroga 14, Danilović 10, Obradović, Lončar 2, Radošević, Berić, Đorđević 8, Rebrača 12, Bulatović 6, Savić 4, Tomašević 2,Topić 3. Selektor: Obradović.
Italija: Karera, Koldebela 2, Bonora 2, Fućka 12, Pitis 3, Markonato 3, Galanda, Majers 17, Moreti, Abio 6, Frozini 4, Gej. Selektor: Mesina.
MVP prvenstva je bio Aleksandar Đorđević (Jugoslavija), a najbolji strelac Oded Kataš (Izrael) sa 176 poena (22,0 po utakmici).
Jugoslavija 1997. tim: 4. Dejan Bodiroga, 5. Predrag Danilović, 6. Saša Obradović, 7. Nikola Lončar, 8. Miroslav Radošević, 9. Miroslav Berić, 10. Aleksandar Đorđević, 11. Željko Rebrača, 12. Nikola Bulatović, 13. Zoran Savić, 14. Dejan Tomašević, 15. Milenko Topić. Selektor: Željko Obradović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


