Srbija posle vrlo blede partije izgubila od Grčke, ali ostala u igri za Mundijal 2019. 1FOTO: FIBA

Rezultatski, košarkaše Srbije do kraja kvalifikacija za plasman na Svetsko prvenstvo 2019. poraz od Grčke na Kritu ne bi trebalo puno da boli.

Tri najbolje plasirane ekipe iz grupe L plasiraće se na Mundbasket u Kini: skorom 7-0 Nemačka i Grčka su izvesno već na Svetskom prvenstvu, dok su „orlovi“ sa 4-3 u boljoj poziciji u odnosu na Gruziju i Izrael (3-4). Srbiju do kraja kvalifikacija očekuje dvomeč sa Izraelom i duel protiv Grčke kod kuće, Estonija već u nedelju 16. septembra u Beogradu, pa u gostima, verovatno u daleko slabijem sastavu bez NBA, ali i evroligaških igrača. Takmičarski i rezultatski, Srbija bi trebalo da zauzme treće mesto u grupi L, međutim partija sa Krita pokazala je da selektor Đorđević ubuduće mora dobro da promisli pre nego što pojedincima da „blanko“ poverenje, bez obzira na prethodni doprinos reprezentaciji od 2014. do danas.

Osećaj mere i svet o tome da reprezentacija nije klub, nedostajali su Bogdanu Bogdanoviću koji se uglavnom ponašao na terenu kao da bi „orlovi“ trebalo da budu počašćeni njegovim prisustvom. Uprkos bezidejnosti, lošem i nedovoljno brzom protoku lopte u napadu, Bogdanovićevo ispucavanje bilo je negledljivo i uglavnom bespotrebno. Nesporno naš najbolji igrač u spoljnoj liniji trebalo je da pronađe meru između onoga što može i u kakvoj se trenutno formi nalazi. Kad god je trebalo da se improvizuje (prečesto, kao vid slabosti i bezidejnosti), košarkaš Sakramenta pokušavao je da „izmisli koš“ i umesto prodora, mahom preterivao u krajnje nerezonskim pokušajima za tri poena (3/12). Ni povratak Nemanje Bjelice u reprezentaciju posle skoro tri godine nije bio briljantan. Iako statistički najkorisniji u redovima „orlova“ (9p, 12sk, 5as), Bjelica je imao mnogo defanzivnih problema, prevashodno u čuvanju prekaljenog Printezisa na niskom postu. Šuterski potpuno van ritma (1/5 za tri) dobrano je kumovao uglavnom lošem „spejsingu“ u napadu. Govor tela Nedovića, Kalinića, Lučića odavao je utisak fizičke nespremnosti i šuterske nesigurnosti, dok je Raduljica više delovao kao harizmatični turista na proputovanju Sredozemnim morem.

– Grci su igrali čvršće, sa više snage, u nekim periodima na ivici faulova, što je u ovakvim utakmicama neophodno da bi se došlo do pobede. Mi nismo pokazali svoje pravo lice. U napadu lopta nije išla dovoljno brzo, a to je nešto o čemu smo razgovarali i na čemu smo insistirali tokom priprema za ovaj meč. Ovo što smo pokazali svakako nije način na koji smo trenirali i na koji treba da igramo – samokritičan je bio selektor Đorđević.

Tužno ili ne, tek 35-godišnji Janis Burusis, sa sezonom u Kini i višemesečnom pauzom tokom koje je očigledno nabacio par kilograma viška, bio je nerešiv problem za pet godina mlađeg Raduljicu i Milutinova, koji je rođen 1994. Burusis je meč završio NBA statistikom (9p, 10sk, 8as), rešavajući situacije krajnje rutinerski i jednostavno, konstantno tražeći rešenja povratnim ili „bek-dor“ dodavanjima ka saigračima iz spoljne linije. Deluje neshvatljivo da Srbija defanzivno nije umela da reši napade rivala sa niskog posta na kojem su se rotirali Burusis, Printezis i Papanikolau. Fizički nepripremljena, naša centarska linija (zaključno sa Kalinićem i Lučićem) izgubila je većinu duela, čak ni udvajanja nisu bila delotvorna, kao ni preuzimanja. Takođe, u napadu je malo toga funkcionisalo. Uglavnom se sve svodilo na improvizacije, iako je na početku meča centralni pik sasvim solidno funkcionisao.

– Često imamo i 30 asistencija, a ovog puta duplo manje u odnosu na naše standarde. To je nešto što moramo da vratimo našoj igri – „pecnuo“ je selektor naše bekove.

Na sve to nadovezali su se i promašeni ziceri, šutevi iz izgrađenih akcija (mada ih je bilo malo).

– Da smo realizovali ove napade, siguran sam da bi završnica bila potpuno drugačija. Psihički nismo uspeli da se povratimo posle ovih grešaka – završio je sa sumiranjem utisaka prvi čovek struke „orlova“.

Ovo nije naša igra

Nikola Milutinov je na početku meča delovao kao da će biti korisno rešenje Srbije pod košem. Nažalost, kako se meč odvijao, centar Olimpijakosa gubio je sve više duela sa Janisom Burusisom. Grci su znatno bolje gradili koš, samim tim broj njegovih ofanzivnih skokova sve više je opadao (ukupno pet): „Bila je ovo teška utakmica za nas danas. Igrali smo jako loše. Pre svega smo u defanzivi bili loši. A u napadu smo bili spori. Moramo da napredujemo u odnosu na ovu partiju jer ovo nije ono kako mi igramo. Nije ono što vežbamo. Moramo da popravimo neke stvari u narednim mečevima. Verujem u naš tim i mislim da možemo da pobedimo svakoga ako igramo našu igru. Ali danas nismo bili mi. Nismo igrali kako znamo i zato smo izgubili“, naveo je Milutinov.

Gruzija odigrala za Srbiju

Reprezentacija Gruzije savladala je u gostima selekciju Izraela do četvrtka četvrtoplasiranu na tabeli. Najzaslužniji za to bio je mladi centar Mega Bemaksa Goga Bitadze (rođen 1999), koji je u dramatičnoj završnici postigao odlučujuće poene. Iako su domaćini u Makabijevoj dvorani četiri i po minuta pre kraja vodili 77:73, Duda Sanadze je postigao važnu trojku za 77:76, a Goga Bitadze je na početku poslednjeg minuta pogodio uz faul, za 80:81! Talentovani centar je i u 40. minutu iznudio prekršaj i postigao važan poen sa linije penala (80:82), na šta Izraelci nisu uspeli da odgovore, jer je Itaj Segev promašio oba penala i dodatno „pogurao“ goste ka pobedi. Gruzija je tako pomogla i Srbiji, jer su „orlovi“ sa skorom 4-3 i dalje usamljeni na trećem mestu.

Grci već taktiziraju

Reprezentacija Gruzije u četvrtak je učinila uslugu Srbiji, pobedivši u gostima najbližeg pratioca „orlova“, Izrael. Sama Gruzija se tom pobedom uključila u borbu za treće mesto i ako u nedelju na svom parketu savlada Grčku, na nju će morati ozbiljno da se računa u finišu kvalifikacija za Svetski kup 2019. A, šanse Gruzijaca da Grcima nanesu prvi poraz značajno su narasle kada je selektor Tanasis Skurtopulos odlučio da u Tbilisi ne povede Jorgosa Printezisa i Janisa Burusisa. Starteri na unutrašnjim pozicijama, koji su dali ogroman doprinos trijumfu nad Srbijom (70:63), propustiće tako meč 2. kola grupe L, a među 12 su „uskočili“ 35-godišnji krilni centar Paoka Vangelis Margaritis i bek Aeka Janulis Larencakis. Grčki mediji ne navode razloge izostanka Printezisa i Burusisa.

Raspored i tabela

 

  1. KOLO (nedelja)

Gruzija – Grčka 17.00

Nemačka – Izrael 18.00

Srbija – Estonija 20.15

 

TABELA: Nemačka 7-0, Grčka 7-0, Srbija 4-3, Gruzija 3-4, Izrael 3-4, Estonija 2-5.

Naredni mečevi: Grčka – Nemačka, Izrael – Srbija, Estonija – Gruzija (30. novembra), Nemačka – Estonija, Srbija – Grčka, Gruzija – Izrael (3. decembra), Izrael – Nemačka, Estonija – Srbija, Grčka – Gruzija (21. februara), Nemačka – Grčka, Srbija – Izrael, Gruzija – Estonija (24. februara).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari