Foto: EPA/MARTIN DIVISEKBivši i najverovatniji budući češki premijer Andrej Babiš izjavio je danas posle sastanka sa predsednikom Petrom Pavelom da bi bilo preuranjeno da mu već sada šef države da mandat da sastavi vladu.
„Naravno da mi predsednik nije dao mandat da sastavim vladu. To bi bilo preuranjeno“, rekao je Babiš novinarima posle sastanka.
On je potvrdio da je započeo pregovore sa radikalnim nacionalistima iz Slobode direktne demokratije i evroskeptičnim konzervativcima iz stranke Motoristi sebi sa kojima bi njegova vlada, ili uz podršku manjinskoj ili u koaliciji, imala komotnu većinu 108 od 200 poslanika u donjem domu parlamenta.
Babiš nije želeo da komenatariše da li i dalje insistira da formira jednopartijsku vladu svoje populističke Akcije nezadovoljnih građana uz podršku te dve stranke ili je spreman da im da i neke resore u vladi.
„Razgovarali smo i o našem imidžu u NATO i Evropskoj uniji jer neprestano idu negativne informacija u inostranstvo. Mislim da je to nepravedno jer ja sam već bio premijer i naša orijentacija je bila jasna“, kazao je Babiš.
Andrej Babiš naglasio je da je za njega suštinsko pitanje i problem sa EU to što želi da Evropa ekonomski napreduje a sada to ne ide dobro.
Lider ANO je predao predsedniku i pravno rešenje kako namerava da izbegne sukob interesa jer bi bio predsednik vlade koja odlučuje o dotacijama i javnim nabavkama a istovremeno i vlasnik koncerna Agrofert u agro-sektoru i hemijskoj industriji koji je najveći korisnik poljoprivrednih dotacija i nacionalnih i evropskih u Češkoj a enormno je profitirao do sada i iz javnih nabavki.
Prema pooštrenom češkom Zakonu o sukobu interesa, zvanom Leks Babiš, a ni prema evropskim propisima to nije dozvoljeno a Babiš je već ranije udovoljio delu zakonskih odredbi kada je prodao svoje medijsko carstvo, čitani dnevnik Mlada fronta Dnes i Lidove novini.
Nakon parlamentarnih izbora u petak i subotu, na kojima je pobedio lider opozicione populističke ANO Babiš sa skoro 35 odsto glasova što mu daje 80 poslanika u donjem domu parlamenta a oslabio je osetno proruski narativ i radikalni nacionalisti koji traže da Češka izađe iz EU i NATO predsednik Pavel ocenio je da je očuvana demokratska unutrašnja i spoljnopolitička orijentacija zemlje.
Od jutra šef države se sastaje postepeno sa liderima svih šest koalicija i stranaka koje su ušle u Poslanički dom parlamenta da mu predstave kako vide buduću češku vladu i odluči kome da poveri mandat da je sastavi.
Predsednik Češke po Ustavu nema obavezu da mora da poveri mandat pobedniku izbora a ni onome ko obezbedi većinu, te može da za mandatara imenuje koga hoće ali je do sada ustaljena praksa bila da se prvo sa pojedinačnim pobednikom izbora proveri može li da obezbedi većinu a ako ne tek onda da vladu sastavlja onaj ko ima podršku makar 101 poslanika.
Jedini ko je ikad prekršio to nepisano pravilo bio je prethodnik Pavela, Miloš Zeman koji je 2017. godine sve do jula 2018. godine tvrdoglavo odbijao da imenuje bilo koga drugog osim Babiša, pa je zemlja bila osam meseci bez prave vlade a na kraju je obezbedio Babišu podršku nereformisanih komunista.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


