foto EPA-EFE/OLEKSANDER YESMANCHUK HANDOUT HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALESPredsednik SAD Džozef Bajden je upozorio da „stvari mogu da se odvijaju ludački brzo“ u Ukrajini i ponovo je apelovao na američke državljane da odmah napuste zemlju.
Britanski ministar odbrane Ben Volas je u međuvremenu otputovao u Moskvu u okviru najnovijih diplomatskih napora.
„Američki državljani treba da odu, treba da odu sada“, rekao je Bajden u intervjuu za En-Bi-Si njuz. „Imamo posla s jednom od najvećih armija na svetu. Ovo je prilično drugačija situacija i stvari bi mogle da se odvijaju ludački brzo.“
Američki državni sekretar Entoni Blinken izjavio je da Rusija u svakom trenutku može napasti Ukrajinu, čak i tokom Zimskih olimpijskih igara u Pekingu, koje traju do 20. februara, preneo je FoNet.
Britanski ministar odbrane Ben Volas se pridružio šefici britanske diplomatije Liz Tras u Moskvi nakon što je ona održala napete razgovore sa ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovim.
Lavrov je rekao da je sastanak protekao poput razgovora „gluvog i nemog“. Volas će navodno da kaže ruskom ministru odbrane Sergeju Šojguu da će napad na Ukrajinu predstavljati situaciju u kojoj su sve strane na gubitku, piše Gardijan.
Diplomatski manevri su usledili u trenutku kada su se odnosi Rusije i Ukrajine dodatno pogoršali. Ukrajinsko ministarstvo spoljnih poslova je u četvrtak optužilo Moskvu da pokazuje „besramno ignorisanje pravila i principa međunarodnog prava“ tako što planira raketne probe u Crnom moru za koje Kijev tvrdi da onemogućava navigaciju brodova u tom području i u Azovskom moru. Rusija je počela desetodnevne vojne vežbe s beloruskim snagama.
Predstavnici Rusije i Ukrajine su u četvrtak uveče u Berlinu rekli da nije postignut nikakav napredak u razgovorima s francuskim i nemačkim zvaničnicima, čiji je cilj bio okončanje osmogodišnjeg sukoba sa separatistima u istočnoj Ukrajini.
Kako se navodi, nije bilo moguće „prevazići“ to što Rusija i Ukrajina različito interpretiraju Sporazum iz Minska iz 2015. čiji je cilj okončanje borbi između proruskih separatista i snaga ukrajinske vlade, rekao je ruski izaslanik Dmitrij Kozak.
Ukrajinski izaslanik Andrij Jermak je rekao da su se obe strane složile da nastave razgovore. „Nadam se da ćemo se veoma brzo sastati ponovo i nastaviti ove pregovore. Svi su rešeni da postignu rezultat“, rekao je Jermak.
Sukob u otcepljenim regionima Donjeck i Lugansk, koji su zajedno poznati kao Donbas, tinja uprkos prekidu vatre u teoriji.
Prema oceni vojnih analitičara, Moskva je nagomilala više od 135.000 vojnika na granicama sa Ukrajinom, i to i u Rusiji i u Belorusiji, a neki od njih smatraju da su svi neophodni elementi angažovani za slučaj da Putin želi da izvrši napad.
Bajden je u intervjuu ponovio da ni pod kakvim okolnostima neće slati američke vojnike u Ukrajinu, čak ni da spasu Amerikance u slučaju da Rusija izvrši invaziju.
„To je svetski rat. Kada Amerikanci i Rusi počnu da pucaju jedni na druge, u prilično smo drugačijem svetu. Ono čemu se nadam jeste da ako je ruski predsednik Vladimir Putin dovoljno iracionalan da izvrši upad, dovoljno je pametan da zapravo ne uradi ništa što bi se negativno odrazilo na američke građane“, rekao je predsednik SAD.
Satelitski snimci
Satelitski snimci jedne američke tehnolo{ke kompanije pokazuju nastavak ruskog gomilanja vojske na Krimu. Kako javljaju svetski mediji, Rusi postavljaju trupe i u zapadnom delu zemlje i u Belorusiji.
Si-En-En ističe da je nastavak pritiska na Ukrajinu iz tri smera pojačao bojazan da Kremlj doista planira invaziju. Na snimcima Krima koje je prikupila kompanija Maksar primećen je veliki broj vojnika i opreme, kazao je direktor te kompanije Stiven Vud.
Snage su raspoređene po aerodromu Oktjabrskij, severno od glavnog grada Krima, Simferopola.“Maksar“ procenjuje da je na aerodrom dopremljeno više od 550 velikih vojnih šatora i stotine vozila.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


