Kina i Rusija osudile napad SAD na Venecuelu: Drska upotreba vojne sile protiv suverene države 1Foto: EPA/AARON SCHWARTZ / POOL

Kineske i ruske vlasti osudile su danas napad Sjedinjenih Američkih Država (SAD) na Venecuelu i hapšenje i odvođenje njenog predsednika Nikolasa Madura.

Kineske vlasti su šokirane napadima SAD na Venecuelu i na njenog predsednika Nikolasa Madura, saopštilo je kinesko Ministarstvo spoljnih poslova.

„Kina je duboko šokirana i snažno osuđuje drsku upotrebu vojne sile Sjedinjenih Država protiv suverene države, uključujući i napad na predsednika zemlje“, navodi se u saopštenju.

Kako se navodi, „hegemonističke akcije SAD ozbiljno krše međunarodno pravo, povređuju suverenitet Venecuele“ i ugrožavaju mir i bezbednost zemalja Latinske Amerike i Kariba.

Kina se čvrsto protivi ovim akcijama i insistira da se SAD pridržavaju međunarodnog prava, ciljeva i principa Povelje Ujedinjenih nacija i da prestanu da krše suverenitet i bezbednost drugih zemalja, stoji u saopštenju.

Rusija je danas pozvala američko rukovodstvo da oslobodi predsednika Venecuele Nikolasa Madura i njegovu suprugu, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.

U svetlu potvrđenih izveštaja da se predsednik Venecuele Nikolas Maduro i njegova supruga nalaze u Sjedinjenim Državama, snažno pozivamo američko rukovodstvo da preispita taj stav i da oslobodi legitimno izabranog predsednika suverene zemlje i njegovu suprugu, navodi se u saopštenju, prenosi Tass.

Izgovori koji se koriste za opravdanje takvih akcija su neodrživi. Ideologizovano neprijateljstvo je prevladalo nad poslovnim pragmatizmom i spremnošću za izgradnju odnosa poverenja i predvidljivosti, dodaje se.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari