Foto: EPA/JULIEN DE ROSA / POOL MAXPPP OUT– Francuska će ojačati svoje partnerstvo sa Nigerijom, u suočavanju sa raznim bezbednosnim izazovima, posebno terorističkom pretnjom na severu te zemlje, izjavio je danas francuski predsednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron).
„Ojačaćemo naše partnerstvo sa vlastima i našu podršku pogođenom stanovništvu“, napisao je Makron na platformi Iks (X) i dodao da to čini na zahtev nigerijskog predsednika Bolea Tinubua, sa kojim je obavio telefonski razgovor.
Ponovni porast nasilja naveo je predsednika Nigerije Tinubua da proglasi vanredno stanje. On je naredio i regrutovanje dodatnih bezbednosnih snaga.
„Pozivamo sve naše partnere da se mobilišu“, dodao je Makron, koji u svojoj poruci nije precizirao prirodu akcija koje je planirao Pariz.
Vlasti u Nigeriji, najmnogoljudnijoj zemlji Afrike, nalaze se pod intenzivnim pritiskom nakon nedavnih otmica više od 400 Nigerijaca za manje od 15 dana, uključujući stotine školske dece.
Zemlja je već doživela stotine masovnih otmica poslednjih godina, posebno u severozapadnim i centralnim regionima, koje su počinile naoružane bande ciljajući ranjivo stanovništvo radi otkupa, terorišući slabo kontrolisana ruralna područja, preneli su francuski mediji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


