Dodikfoto (BETAPHOTO/PREDSEDNIŠTVO REPUBLIKE SRBIJE/Dimitrije Goll)

Potpredsednik Srpske demokratske stranke (SDS) Želimir Nešković izjavio je danas da su lider Saveza nezavsinih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik i Ustavni sud Bosne i Hercegovine (BIH) postali jednaka opasnost po Republiku Srpsku (RS).

„Neodgovorni građanin Milorad Dodik i uspavani Ustavni sud BiH postali su jednaka opasnost po RS“, ocenio je Nešković posle današnje odluke Ustavnog suda BiH da izbor prethodne Vlade RS proglasi neustavnim i da sve njene odluke stavi van snage.

On je dodao da je „pravna nesigurnost u kojoj žive građani RS već dve godine, od nepotrebnih odluka Milorada Dodika, koje su dovele do zabrane njegovog političkog delovanja i stavljanja na američku ‘crnu listu’, produkovana neodgovornim delovanjem tri subjekta – samog Dodika, (visokog predstavnika u BiH) Kristijana Šmita i krnjeg Ustavnog suda BiH“.

Dodao je da u „trci u neodgovornosti ovi subjekti drže građane Republike Srpske kao taoce“, saopšteno je iz SDS-a.

„Republika Srpska mora da egzistira nezavisno od političke sudbine Milorada Dodika, Vlada RS mora da radi legalno bez dovođenja u pitanje njene ustavnosti. Političkog paprikaša, koji su skuvali skupa OHR, Ustavni sud BiH i bivši predsednik Republike Srpske odavno su siti građani ove zemlje“, ocenio je Nešković.

On je današnju odluku Ustavnog suda BiH ocenio kao „uspavanu, zakasnelu i politički motivisanu“.

„Ustavni sud BiH želi da obesmisli normalan politički habitus u RS. Pokušavaju da budu kolektivni Dodik posle Dodika koji će obesmisliti postojanje institucija RS. U tom obesmišljavanju imaju podršku direktno Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), u ovoj igri inata kojoj se ne nazire kraj“, naglasio je Nešković.

Ocenio je da građani „neće inat, već hoće legalnu Vladu i pristojan život“.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine je na današnjoj sednici doneo odluku kojom je prethodni saziv Vlade Republike Srpske proglasio nesutavnim.

 

U obrazloženju odluke, objavljenoj na zvaničnom sajtu ovog suda, navedeno je prethodna Vlada RS izabrana neustavno, jer je mandatara za sastav te vlade 23. avgusta predložio Milorad Dodik, mada mu je prethodno izrečena pravosnažna sudska presuda, na osnovu koje mu je Centralna izborna komisija BiH (CIK) oduzela predsednički mandat.

Ustavni sud BiH odlučio je da su neustavne i sve odluke koje je ta vlada donela od njenog izbora, 2. septembra 2025. godine, do 18. januara ove godine, kada je premijer Savo Minić podneo ostavku, čime je „pala“ cela vlada.

Par dana pre odluke Ustavnog suda BiH premijer Savo Minić podneo je ostavku na tu funkciju, ali mu je isti dan vršilac dužnosti predsednika RS Ana Trišić Babić ponovo dodelila mandat za sastav nove Vlade RS, koja je u Narodnoj skupštini RS izabrana 18. januara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari