temuFoto: Ascannio / Alamy / Profimedia

Ministri finansija Evropske unije složili su se da tokom 2026. godine uvedu carine na pakete vrednosti manje od 150 evra, koji stižu u 27 zemalja članica unije, piše Rojters.

Takva odluka pogodići pre svega kineske online trgovce Šein i Temu.

Prvobitni plan Evropske unije bio je da se izuzeće od carina za pakete manje vrednosti ukine tek 2028. godine.

Međutim, milijarde paketa, koji stižu u EU uglavnom iz Kine, izazvale su reakciju evopskih kompanija i uticale na političare da što brže deluju i donesu pomenutu odluku.

Prošle godine, 4,6 milijardi takvih malih paketa ušlo je u EU, odnosno više od 145 u sekundi, od čega 91 posto potiče iz Kine.

Evropska unija očekuje da će se taj broj povećati.

Šein je odbio da komentariše, dok se Temu, AliExpress i Amazon nisu odmah odazvali na zahteve za komentar. Šein se u Francuskoj suočava sa sudskim postupkom zbog prodaje seksualnih lutaka koje izgledaju kao deca na svojoj platformi.

Broj paketa male vrednosti koji stižu u EU se prošle godine udvostručio na 4,6 milijardi, od čega je više od 90 odsto iz Kine, a Komisija, izvršni organ bloka, suočava se sa pritiskom evropskih kompanija da brže zaustavi taj priliv.

„Već smo primili više paketa nego tokom cele 2024. godine, a Blek Frajdej i Božić su odmah iza ugla“, rekao je poslanik EP Dirk Gotink, glavni pregovarač o novom carinskom zakonodavstvu, u saopštenju.

Sjedinjene Države su ukinule sopstvenu „de minimis“ politiku koja je omogućavala ulazak paketa vrednih manje od 800 dolara bez carine, što je izazvalo zabrinutost da bi jeftini kineski uvoz mogao biti još više preusmeren ka Evropi.

Hitnost je dodatno porasla jer pojedine zemlje EU uvode nacionalne naknade za obradu paketa.
Rumunija je predložila taksu od 25 leja (5,73 dolara) na pakete male vrednosti, dok Italija radi na uvođenju poreza do kraja godine kako bi zaštitila svoju modnu industriju, rekao je u sredu njen ministar industrije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari