Foto: AP Photo / Evan VucciBela kuća saopštila je danas da je američki predsednik Donald Tramp nazvao jednu novinarku „prasicom“ („piggy“) jer je ona sama tražila probleme.
„Ako tražite probleme, naći ćete ih“, navela je Bela kuća nakon što je Tramp nazvao novinarku pogrdnim imenom u predsedničkom avionu Air Force One, što je seksistička opaska koja je izazvala negodovanje.
„Ta novinarka se ponašala na način koji nije bio ni prikladan ni profesionalan prema svojim kolegama u avionu. Ako tražite probleme, naći ćete ih“, rekao je neimenovani zvaničnik Bele kuće.
Međutim, način na koji se novinarka Ketrin Lusi iz američke novinske agencije Blumberg suočila sa Trampom u petak u avionu nije bio neuobičajen.
Kada američki predsednik odgovara na pitanja, bilo u avionu ili u Ovalnom kabinetu, novinari se uvek takmiče za njegovu pažnju, podižući glas i ponekad prekidajući jedni druge.
To se dogodilo tokom ove razmene. Tramp, koji je, kao i obično, došao da provede nekoliko minuta u pres salonu aviona dobio je pitanja o aferi Džefrija Epstina, u koju je njegova administracija upletena već nekoliko meseci.
Tramp je odgovorio vidljivo iznerviran, da ne zna ništa o seksualnim zločinima finansijera kojeg je poznavao dugi niz godina i koji je izvršio samoubistvo u zatvoru pre suđenja.
Tada je novinarka Blumberga pokušala da pritisne predsednika pitanjem o njegovom odbijanju da objavi istražne dokumente.
Prekinuo ju je, nagnuo se prema njoj, pokazao prstom na nju i uzviknuo: „Tišina, tišina, prasice!“.
Donald Trump viciously attacks a female journalist by calling her „piggy“ to her face and not one man or one woman in the White House Press Corps stands up for her, objects or calls out Trump.
This video is emblematic of the last decade in this country.pic.twitter.com/rv7f9rqAs6
— Don Winslow (@donwinslow) November 18, 2025
Tramp od povratka na vlasti imao je niz verbalnih napada na novinare koji predstavljaju medije koje smatra neprijateljskim.
Američki predsednik je u utorak za novinarku Ej Bi Si njuza Meri Brus rekao da je odvratna osoba i da njena medijska kuća širi lažne informacije.
Novinarka je postavila pitanje o potencijalnim sukobima interesa u Saudijskoj Arabiji i skandalu sa Džefrijem Epstinom dok se američki predsednik sastajao sa saudijskim prestolonaslednikom Mohamedom bin Salmanom u Ovalnom kabinetu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


