Svetski dan osoba sa autizmom obeležen je juče svečanom manifestacijom na Trgu Republike, na kojoj su u interaktivnim radionicama učestvovale osobe sa ovom bolešću i deca.
– Ovim smo hteli da skrenemo pažnju javnosti da smo prisutni i mi i naša deca. Primetno je da zadnjih nekoliko godina ima pomaka, ali mi moramo biti agilniji i više se truditi cele godine – rekao je Mirko Gojić, predsednik Beogradskog udruženja osoba sa autizmom, koji je bio i organizator manifestacije.
On je istakao da je prioritet izgradnja smeštaja za odrasle sa autizmom i da treba raditi na zajednicama stanovanja uz podršku.
Predsednik Beogradskog udruženja osoba sa autizmom je istakao da će to biti najadekvatnije rešenje i za njih i za njihove roditelje, jer njihovo odrstanje ne prati njihovo osamostaljivanje, a roditelji su sve stariji i bolesniji i u nekom trenutku neće biti u mogućnosti da se staraju o njima.
Posetioci događaja, ulaskom u jaje lepih želja koje predstavlja simbol ljušture u kojoj žive osobe sa autizmom i njihove porodice, mogli su da napišu ličnu želju i želju za osobe sa ovom bolešću.
Organizovan je i kulturno umetnički program, u kojem je nastupio hor „Čarolija“ i Leontina Vukomanović koja je bila i zaštitno lice manifestacije, članovi hora „Svitac“, mladi sa autizmom i karate klub „Nipon“.
Nenad Matić, sekretar socijalne zaštite, istakao je da se broj obolelih od autizma u poslednjih 15 godina povećao za 40 odsto, i da je taj broj još veći, jer se roditelji obraćaju privatnim lekarima, pa ne postoje precizni statistički podaci.
– Trudićemo se da iniciramo otvaranje Centra za autizam u sklopu smeštaja dece i omladine, koji će svoje mesto naći u Denkovoj bašti. Takav objekat je neophodan, jer će roditelji na jednom mestu dobiti savete, podršku, a sprovodiće se i određen terapijski tretman – kaže Matić.
On je najavio i da će u saradnji sa Centrom za socijalno preduzetništvo određen broj funkcionalnijih osoba sa autizmom biti radno angažovan, jer prema statistikama u razvijenim evropskim zemljama većina njih radi, iako su uskraćeni za neke druge aktivnosti.
Beograd u plavom
Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je Međunarodni dan osoba sa autizmom u decembru, 2007, a u Srbiji se obeležava od 2009. godine. U okviru globalne kampanje pod nazivom „Lajt iz blu“, u glavnom gradu su i ove godine u znak podrške, najznačajnije institucije bile obojene u plavo, kao što su Palata Albanija, spomenik knezu Mihailu, hram Svetog Save, Most na Adi, kružni tok na Slaviji, Narodna i Gradska skupština i zgrada SKC-a.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


