Radnici Centra za kulturu i sport Šumice u štrajku su već četvrti dan i, kako kažu, štrajkovaće sve dok im zahtevi ne budu ispunjeni. Preduzeće im duguje zadnjih deset zarada, a nisu im uplaćeni doprinosi, zdravstveno i penziono osiguranje.
– Poslednju platu primili smo u oktobru 2013. i od tada ni dinara nismo dobili. Pored toga, uskraćena su nam i druga prava, poput prava na otpremninu, jubilarne nagrade, troškove prevoza. Nekoliko kolega koji treba da idu u penziju to ne mogu da učine jer im za pojedine mesece nisu uplaćeni doprinosi – kažu iz štrajkačkog odbora CKS Šumice. Oni podsećaju da su ranije imali štrajk upozorenja zahtevajući ostavku novopostavljenog direktora Ranka Matijaševića, jer najavljeni planovi za oporavak firme nisu realizovani, umesto toga ova ustanova našla se još više u dugovima.
– Dolaskom novog rukovodstva očekivali smo rad i izlazak iz krize, a dobili smo nastavak sunovrata, blokadu i otkazivanje ugovora. Preduzeće je do dolaska novog rukovodstva pre sedam meseci dugovalo 72 miliona dinara, a od tada se zadužilo još 21 milion dinara. Stižu opomene za struju, grejanje nismo imali tokom zime. Napustili su nas klubovi i zakupci koji su najredovnije izmirivali svoje obaveze. Žiro račun je blokiran već godinu dana – ističu iz štrajkačkog odbora. Kako kažu, aktivnosti u Centru su smanjene, para nema, a od opštine Voždovac koja je osnivač preduzeća i rukovodstva ni reči. U štrajkačkom odboru navode da im se ne nudi nikakvo rešenje za izlazak iz krize, ali isto tako ni njihovi predlozi poput stečajnog postupka, nisu uzeti u obzir.
Ranko Matijašević, direktor CKS Šumice, kaže za Danas da je napravljen program poslovanja preduzeća.
– Šumice do sada nisu imale program poslovanja, jedina delatnost im je bila iznajmljivanje prostora. Moramo da prođemo kroz proces reorganizacije, da počnemo da zarađujemo, pa tek tada možemo da pričamo o isplatama za zaposlene. Jedini način da izađemo iz krize je da radimo, projektovali smo više od 15 programa i čekamo septembar kako bi počeli sa njihovom realizacijom. Zaposleni znaju da su juli i avgust „mrtvi periodi“, kada se malo šta dešava, a da je septembar za početak poslovanja i za ozbiljan rad – najavljuje Matijašević, i dodaje da stečajni postupak nije predviđen zakonom za ustanove čiji je osnivač država.
Matijašević će rešiti probleme
Iz opštine Voždovac koja je osnivač CKS „ Šumice“, kažu za Danas da je novi direktor Matijašević postavljen sa nadom da će svojim sposobnostima, predlozima i projektima naći rešenje za izlazak iz situacije u kojoj se trenutno nalazi ta ustanova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


