Najmanje 44 osobe su poginule u avionskoj nesreći kod Petrozavodska, u Kareliji na severozapadu Rusije, saopštilo je rusko ministarstvo za vanredne situacije. Prema poslednjim informacijama, 52 ljudi je bilo u avionu, 44 je poginulo i osam je povređeno, rekao je zvaničnik ministarstva za RIA Novosti.


Avion „tupoljev 134“ aviokompanije Ruser, star 31 godinu, pokušao je u ponedeljak nešto pre ponoći da sleti na autoput udaljen jedan kilometar od aerodroma Petrozavodska, rekao je isti izvor. Od udara trup aviona se razbio i letelica se zapalila. Avion koji je imao 43 putnika i devet članova posade leteo je od Moskve do Petrozavodska, glavnog grada ruske republike Karelija, koja se graniči s Finskom. Osam preživelih s jakim opekotinama prebačeni su u bolnicu. Sedam od njih je u „izuzetno teškom stanju“, rekla je portparolka ministarstva Irina Andrijanova. Među njima je i desetogodišnje dete.

Tela su bila razbacana po autoputu, rekao je jedan izvor za Interfaks. Direktor aerodroma Petrozavodsk Aleksej Kuzmitski je rekao, kako prenosi Interfaks, da je moguće da se nesreća dogodila zbog loših vremenskih uslova. U trenutku nesreće padala je kiša i bila je jaka magla u toj oblasti. Drugi zvaničnik je, međutim, rekao, kako prenosi Itar-Tas, da je moguće da se nesreća dogodila i zbog kvara pomoćnog sistema za sletanje na aerodromu.

Ne rade svetla jakog intenziteta na pisti koja je trebalo da budu upaljena u slučaju lošeg vremena, rekao je taj zvaničnik i dodao da je prvo pitanje da se sazna zašto avion nije pokušao da sleti na pistu nego na autoput. Interfaks navodi da su pronađene dve crne kutije.

Greška pilota

Prvi potpredsednik Vlade Sergej Ivanov kazao je da je „greška pilota u lošim vremenskim uslovima očigledna“. On je naveo da je pilot do poslednjeg trenutka vizuelno tražio pistu koju nije video. Dispečer aerodroma Petrozavodsk Sergej Šmatko je rekao da je posada odlučila da sleti bez obzira na gustu maglu, noć i lošu vidljivost. „Ne mogu da kažem da se na aerodromu nije ništa videlo. To se zove ‘minimalni uslovi vidljivosti’. U principu, i pod takvim uslovima letelica može da se prizemlji“, dodao je on. Šmatko je odbacio pretpostavke da je uzrok nesreće mogao biti isključivanje osvetljenja piste.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari