Od ponedeljka 19. marta učenici u pet osnovnih i srednjih škola u Nišu moći će fakultativno da uče kineski jezik, saopšteno je u Školskoj upravi Nišavskog okruga.


Načelnik Školske uprave u Nišu Živomir Jovanović kaže da će kineski jezik moći da se uči u osnovnim školama „Vojislav Ilić Mlađi“ u Humu, „Milan Rakić“ u Medoševcu i „Sreten Mladenović Mika“ u Nišu, kao i u učenici Gimnazije „Svetozar Marković“ i Školi mode i lepote. Prema njegovim rečima, nastavu će fakultativno moći da pohađaju osnovci u petom, šestom i sedmom razredu i učenici prvog, drugog i trećeg razreda srednjih škola.

– Predavanja će držati jedan profesor i jedna profesorica koji su stigli iz Kine. I oni ubrzano uče srpski jezik kako bi mogli da komuniciraju sa učenicima. Učenici će osim kineskog jezika upoznati i kinesku kulturu i tradiciju. Programom je predviđeno da nastavnici do kraja ove školske godine učenicima drže po dva časa sedmično, a od 1. septembra do 31. decembra ove godine po tri časa – kaže Jovanović.

Ministar prosvete Žarko Obradović i ambasador Kine u Srbiji Đang Vanhu potpisali su nedavno Memorandum o saradnji koji omogućava realizaciju projekta „Učenje kineskog jezika u osnovnim i srednjim školama u Srbiji“. Projektom je predviđeno da kineski jezik počnu da uče 2.462 učenika u 32 osnovne i srednje škole u Kragujevcu, Jagodini, Užicu, Leskovcu, Nišu, Zaječaru, Požarevcu i Beogradu. Za katedrom će stajati 14 nastavnika koji su stigli iz Kine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari