foto (BETAPHOTO/Biljana Ljubisavljević)Kolege studenti i građani dočekali su u Nišu bicikliste koji su se vratili iz Strazbura, javlja dopisnik RTS-a. Na trgu u centru Bujanovca, studenti i građani iz više mesta došli su kako bi zajedno, kako kažu, obeležili praznik, podržali zahteve studenata i odali poštu žrtvama pada nadstrešnice u Novom Sadu.
Niški studenti Nada i Lav, koji su biciklima išli do Strazbura gde su sa kolegama predali pismo Savetu Evrope, vratili su se u Niš, prenosi RTS.
Ispred Narodnog pozorišta svečano su ih dočekale kolege studenti kojima su se pridružili građani.
Nada i Lav jedini su studenti iz Niša koji su biciklima prešli 1.476 kilometara do Strazbura kako bi, kažu, tražili pravdu, istinu i odgovornost.
NAŠI HEROJI BICIKLISTI — NADA I LAV! 🫶❤️#studenti #niš #turadostrazbura pic.twitter.com/fhhgkYNYmv
— Neformalna grupa studenata Niša (@ngs_nis) April 21, 2025
Ovim dočekom kolege su im, kažu, pokazale da su im zahvalne na takvom herojskom činu.
U Bujanovcu skup podrške studentskim zahtevima
Na poziv studenata iz Bujanovca, danas je održan protest građana u tom gradu pod nazivom „Kada grad ostane prazan – sa njim odlaze i snovi“.
Fokus protesta je na velikom problemu tog kraja, kako kažu organizatori, na iseljavanju mladih.
Studenti i građani iz više mesta došli su ovog ponedeljka u Bujanovac kako bi zajedno, kako kažu, obeležili praznik, skupom podržali zahteve studenata i odali poštu žrtvama pada nadstrešnice u Novom Sadu.
Na trgu u centru grada, građani su mogli da razgovaraju sa studentima i profesorima, da učestvuju u kreativnim radionicama, sportskim aktivnostima. Planirana je i protestna šetnja.
„Naša borba nije prljava, ona je iskrena i zato traje. Zato smo ovde, ne iz besa, već iz ljubavi, iz poštovanja prema životu, prema svakom imenu koje je izgubljeno i prema svakom koje mora biti sačuvano. Jer ako ćutimo kada pravda padne, onda smo pristali. A mi nismo ti koji pristaju, mi nismo saučesnici, nismo ni nemi posmatrači, mi nismo samo svedoci, mi smo savest ovog društva, mi smo promena i stojimo uspravno“, kaže Milica Stošić iz Bujanovca, studentkinja Univerziteta u Novom Sadu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


