Češka kao država koja u prvih šest meseci ove godine predsedava Evropskoj uniji i dalje smatra da Slovenija i Hrvatska svoj granični spor treba da reše same, te da nema potrebe za intervencijom Češke, ocenio je juče u Pragu češki ministar spoljnih poslova Karel Švarcenberg.

Kao šef diplomatije zemlje koja predsedava EU i koja kao prioritet ima ubrzanje integracije Zapadnog Balkana u Uniju na čelu sa Hrvatskom i Srbijom, Švarcenberg je juče u Pragu razgovarao sa slovenačkim ministrom spoljnih poslova Samuelom Žbogarom i o bilateralnom sporu Ljubljane i Zagreba.

– Slovenija neće tražiti posrednike među članicama EU – demantovao je Žbogar nagađanja u medijima da je Ljubljana zatražila da u sporu posreduje francuski predsednik Nikola Sarkozi, zato što je Češka suviše inertna.

Granični spor, prema rečima Švarcenberga, sada ne zahteva intervenciju Češke kao predsedavajuće zemlje EU, jer je rečo bilateralnom problemu. Češka će, kako je rekao, prihvatiti svako rešenje koje Zagreb i Ljubljana pronađu, a preporuči ga Evropska komisija.

– Bilo bi poželjno da Hrvatska zaključi pristupne pregovore do kraja ove godine kada će EU predsedavati Švedska – rekao je Švarcenberg i dodao da se nada će spor oko slovenačko-hrvatske granice, zbog koga Ljubljana blokira Hrvatskoj pristupne pregovore, biti rešen što pre.

Češka je od početka svog predsedavanja zastupala stav da spor moraju da reše same vlade u Ljubljani i Zagrebu, ali su češki zvaničnici takođe upozoravali da nije u redu da se zbog tog spora otežava Hrvatskoj put u Uniju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari