U najvećem sremskom gradu na gradilištu nove kružne raskrsnice kod Carske palate, krajem protekle sedmice radnici su na maloj dubini pronašli delove nekoliko ljudskih skeleta.
Direktor regionalnog Zavoda za zaštitu spomenika kulture Ljubiša Šulaja navodi da su skeleti nađeni na dubini od 50 do 80 centimetara i da je reč o nekoliko kostura. – I ranije je na ovoj lokaciji bilo sličnih nalaza, a arheolozi veruju da je reč o kostima iz nekadašnje turske nekropole, s kraja 17. ili početka 18. veka. Nije reč o klasičnoj grobnici, vidljivo je da su kosti vremenom pomerane, najverovatnije kada je tom trasom u prvoj polovini prošlog veka pravljen put – kaže Šulaja.
S arheološkog gledišta, nalaz nema neku veliku vrednost, kosti su odavno „datirane“ i ne predstavljaju nikakvu novost, a i delovi nekropole su prazni, bez keramike ili nekog drugog arheološkog materijala.
Kako je reč o građevinskim radovima koji ne zahtevaju dublja iskopavanja, već se prate trase postojećih vodova komunalne infrastrukture, a pronađeni materijal za arheologe ne predstavlja iznenađenje, na ovoj lokaciji se neće izvoditi dodatni arheološki radovi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


