Policijska uprava u Kragujevcu prva je u Srbiji započela realizacija višefaznog projekta „SOS linija za LGBT zajednicu i članove njihovih porodica“, zarad bolje zaštite ljudi drugačije seksualne orijentacije, a kojih u Srbiji, prema oficijelnim podacima, ima oko pet odsto.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Projekat se realizuje u saradnji sa gradskim ustanovama, institucijama socijalne zaštite i nevladinim sektorom, i to je prva faza Lokalnog akcionog plana namenjenog zaštiti LGBT zajednice. Realizaciji projekta „SOS linija…“ pristupilo se, pojašnjavaju u kragujevačkoj policiji, jer je praksa pokazala da nevladine organizacije nisu dovoljne, odnosno da ne mogu same da zaštite LGBT populaciju. Naprotiv, iskustva sa terena pokazuju da nasilje nad pripadnicima te populacije raste iz dana u dan. Promeni takve situacije, očekuju u policiji, doprineće aktiviranje SOS linije, koju mogu da koriste kako ugroženi pripadnici LGBT zajednice, tako i članovi njihovih porodica.

Nakon aktiviranja SOS telefona biće organizovana obuka policajaca za reagovanje u slučaju napada na pripadnike LGBT zajednice. Planirano je i formiranje linije na Fejsbuku kako bi se suzbilo nasilje nad ljudima drugačije seksualne orijentacije. Partneri policije, nadležnih gradskih i socijalnih ustanova u realizaciji Lokalnog akcionog plana – „SOS linija za LGBT zajednicu i članove njihovih porodica“ su, uz nevladin sektor, asocijacije Duga iz Šapca, Labris iz Beograda i Stablo iz Kragujevca.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari