Nemačko tržište rada je i u novembru odolevalo privrednoj krizi – broj nezaposlenih je smanjen, a stopa nezaposlenosti na nivou cele države je iznosila 7,6 odsto. Prema podacima savezne statistike, broj nezaposlenih iznosi 3,2 miliona, nakon što je u novembru opao za 13.000, prenosi Dojče vele.
Negativne brojke pokazuju se u 12-mesečnom poređenju, jer je broj nezaposlenih porastao za 22.700, a broj zaposlenih koji su obavezni da plaćaju socijalno osiguranje pao je za 200.000. U narednim mesecima stručnjaci Savezne agencije za rad polaze od toga da će se i dalje osećati pozitivni efekti instrumenata za smanjenje nezaposlenost, kao što su skraćena radna nedelja (odnosno plaćeno odsustvo sa posla) i razni drugi oblici smanjenja radnog vremena. Porast nezaposlenosti u decembru i januaru će, prema procenama stručnjaka, uglavnom zavisiti od vremenskih prilika.
„Kada je reč o privrednom rastu, čini se da se situacija stabilizovala. U potražnji radne snage se već godinu dana beleži stabilan razvoj. Moglo bi se zaključiti da smo dotakli dno i da samo može da nam bude bolje“, ocenio je Frank Jirgen Vajze iz Savezne agencije za rad.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


