Nišlijka Evica Jovanović najavila je pritužbu zaštitniku građana Saši Jankoviću jer joj država „na krajnje apsurdan način“ oduzima suteren, zbog čega bi njena ćerka Milena, koja tu živi sa porodicom, uskoro mogla završiti na ulici. Suteren joj je oduzeo isti onaj sud koji ga je prethodno, kroz ostavinski postupak i javnu licitaciju, dodelio njenom pokojnom suprugu Srbislavu, a on odlučio da joj ga pokloni.


Za donošenje ovakvih rešenja Višeg i Osnovnog suda u Nišu, krajem prošle i početkom ove godine, bio je dovoljan jedan papir iz niške Službe za katastar nepokretnosti u kojem je kao vlasnik suterena u Cetinjskoj 8 upisan Srbislavov brat Miroslav, i to uz napomenu da je taj upis „privremen“ i da se „ne može koristiti kao dokaz u bilo kom postupku“. Milena i Evica tvrde da iza „sumnjivog“ upisa, za koji nisu znale, stoji Sunčica Jovanović, koja je bila Miroslavljeva supruga, kao i starateljka, pošto je on dugo pre smrti pobolevao. Već četiri godine one upućuju dopise Ministarstvu za građevinarstvo i urbanizam, koje je nadležno da ispravi ovakvu katastarsku nepravilnost, ali ono uporno ćuti.

– Nedopustivo je kako se nadležni igraju imovinom, ali najviše zdravljem i životima ljudi. Da je pravde i zakona u ovoj zemlji, ljudi kao što je Sunčica Jovanović bi za svoje ponašanje odgovarali, a sudovi ih ne bi nagrađivali poklonima u vidu imovine koja im ne pripada. I opet, da je pravde i zakona, sudije koje donose ovakve nezakonite odluke takođe bi odgovarale, a ostalima ne bi palo na pamet da postupaju neprofesionalno i nesavesno – kaže za naš list Milena Jovanović.

Ona dodaje da je njena majka uložila žalbu Višem sudu u Nišu, ali da nakon prethodne dve sudske odluke, nemaju puno nade u pravdu. Pretpostavljaju da će biti primorani da idu u parnični postupak, koji može da traje godinama, tako da za to vreme „nelegalni vlasnik“ može i da proda njihovu imovinu.

Miroslav Jovanović se prvi put navodi kao vlasnik suterena u rešenju niškog Višeg suda iz decembra prošle godine. Sud je tada ocenio da su sva sudska rešenja o nasleđivanju, licitaciji, predaji ili poklonu u korist Srbislava i Evice „samo pravni osnov za sticanje prava svojine na nepokretnostima“, a da se pravo svojine „stiče jedino upisom u javne knjige, odnosno kod Službe za katastar nepokretnosti“. Ovakvo rešenje doneto je po žalbi Sunčice Jovanović na prethodno rešenje Opštinskog suda po kojem njen suprug nije bio vlasnik ne samo ove nego ni bilo koje druge nepokretnosti.

U ponovljenom postupku, pre mesec dana, Opštinski sud je otišao i „korak dalje“ od Višeg suda. Doneo je rešenje u kojem se navodi da Sunčica i dve ćerke koje je imala sa Miroslavom nasleđuju njegovu zaostavštinu, a da nju čini ne samo suteren već cela porodična kuća – koja ima i sprat, kao i sve pomoćne zgrade i kompletno dvorište.

Na spratu kuće, inače, već decenijama živi Milenin stric, koji ga je nasledio od oca kao njegovo jedino dete. Suteren su od Mileninog drugog dede, pre više od deset godina, ravnopravno nasledili njegovi sinovi Srbislav i Miroslav. Pošto on nije mogao fizički da se podeli, a braća nisu mogla da se dogovore, sud je odlučio da ceo suteren proda na licitaciji. Posle dve neuspele licitacije, Srbislav je na trećoj, 2008. godine, otkupio polovinu suterena u vlasništvu njegovog brata. Nakon što je uplatio novac u sudski depozit postao je vlasnik celog suterena, kao i polovine dvorišta i pomoćnih prostorija. U tom sudskom rešenju navedeno je da će se ova imovina upisati u katastar na njegovo ime po službenoj dužnosti, ali to nikada nije učinjeno.

Potraga za Sunčicom

Uprkos višestrukim nastojanjima, nismo uspeli da stupimo u kontakt sa Sunčicom Jovanović kako bi odgovorila na optužbe koje joj upućuju rođaci. Na broj telefona koji postoji na adresi u Vranju, koja je u svim sudskim spisima navedena kao njeno prebivalište, niko se ne javlja. U telefonskom imeniku kao vlasnik broja na toj adresi upisana je druga osoba. Milena Jovanović tvrdi da Sunčica navodno živi u Makedoniji. V. L.

Da strahuje pola grada

– Činjenica je da skoro pola Niša nije upisano u katastarske knjige. Da li bi ikome normalnom moglo da padne na pamet da to bude osnov da se svim tim građanima uskrati pravo svojine? – pita Milena Jovanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari