Zbog sumnje da su oštetili državu za tri miliona evra na ime neplaćenog poreza u Novom Sadu je uhapšeno 17 otkupljivača sekundarnih sirovina, dok se njih osam nalazi u bekstvu i za njima se traga, saopštila je novosadska policija.
Reč je o malverzacijama sa sekundarnim sirovinama koje su osumnjičeni kupovali na crno za gotov novac od fizičkih lica. Kako se navodi, organizator posla bio je izvesni Vladimir I. (1975) vlasnik preduzeća „PVM“ iz Novog Sada, registrovanog u Puškinovoj ulici. Osumnjičeni su od sredine 2009. do kraja 2012. godine, kao pripadnici dve organizovane kriminalne grupe, čiji su organizatori osumnjičeni V.I. i B.G., falsifikovali dokumentaciju o navodnom otkupu i prometu sekundarnih sirovina i drugih proizvoda, kao i prometa usluga, preko tekućih računa i prikazali i izvršili promet od 1,27 milijardi dinara, iako prometa nije bilo.
Time su omogućili da druga privredna društva, koja se stvarno bave otkupom sekundarnih sirovina i koja su ih otkupljivala od raznih fizičkih lica, izbegnu plaćanje poreza na dodatu vrednost i dohodak građana u iznosu od 324 miliona dinara, za koliko su i oštetili budžet Srbije. Za ove usluge osumnjičeni su uzimali proviziju u iznosu od 10 do 12 odsto, čime su stekli korist od 189,6 miliona dinara.
Policija je uhapsila i S.V. (1970) zaposlenu u privrednom društvu „Solvens“ Novi Sad, N.C. (1975), odgovorno lice privrednih društva „Kos trade“ Novi Sad i „Night Electric“ Novi Sad, B. G. (1978), M. D. (1985), P.B. (1988), D.G. (1987), M.G. (1983) odgovorno lice privrednog društva „Dayoube“ Novi Sad, B.Dž. (1984), S.K. (1988) zaposlen u privrednom društvu „Stefke Line“ Kula, I.M. (1986) zaposlen u privrednom društvu „Listened“ Novi Sad i „Argeles“ Novi Sad, S.Ž. (1986), M.S. (1972), svi iz Kule, kao i R.P. (1971) iz Temerina, zaposlen u privrednom društvu „Andes-line“ Kula, B.P. (1981) iz Lovćenca i A.Đ. (1968) iz Sremskih Karlovaca.
Zbog sumnje da su počinili ista krivična dela policija intezivno traga za J.B. (1986) iz Loznice, B.Š. (1985) iz Temerina, odgovorno lice privrednog društva „Rosellon“ Novi Sad, S.P. (1986) iz Sombora, M.A. (1980) iz Beograda, odgovorno lice privrednog društva „Cums-Metal“ Novi Sad, B.Đ. (1938), M. K. (1978), obojica iz Sremskih Karlovaca, D.P. (1971) i M.P. (1967), obojica iz Novog Sada.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


