(FOTO, VIDEO) Protesti širom Srbije: Svi privedeni studenti iz Niša pušteni na slobodu, u Novom Sadu jednom od osumnjičenih pozlilo 1Foto: FoNet/021

Građani se danas peti dan zaredom okupljaju na ulicama širom Srbije. Na proteste su i večeras izašli zbog policijske brutalnosti i brojnih napada na demonstrante.

23.49 Lider pokreta Kreni–Promeni Savo Manojlović poručio je sa protesta u Nišu, gde je došao da pruži podršku uhapšenima i prebijenima, da je vlast odgovorna za sve što se dešava u Srbiji, navodi se u saopštenju.

„Izražavamo podršku i solidarnost sa svim uhapšenim ljudima, kao i onima koji su prebijeni. Za sve incidente i nemire na ulicama odgovorna je vlast. Kada institucije ne rade svoj posao, konflikti se prelivaju na ulice,“ rekao je Manojlović. On je naglasio da „odgovornost za haos u državi snose Aleksandar Vučić i ministar policije Ivica Dačić“, dodajući da apsolutna vlast podrazumeva i apsolutnu odgovornost.

Govoreći o, kako je naveo, „morbidnoj konferenciji za štampu predsednika republike“, Manojlović je istakao da predsednik koristi tragedije u političke svrhe.

„Ako narednih dana zaista dođe do tragedije, odgovoran je onaj koji je tu tragediju najavio, a to je predsednik Republike“, naglasio je lider Kreni–Promeni.

23.43 Građani koji su večeras na poziv studenata protestovali u Novom Sadu polako se razilaze sa demonstracija. Demosntranti su se prvo okupili ispred zgrade pravosudnih organa u Novom Sadu, a nakon toga su šetali do policijske uprave u tom gradu. Protest je protekao bez incidenata, javlja Beta.

(FOTO, VIDEO) Protesti širom Srbije: Svi privedeni studenti iz Niša pušteni na slobodu, u Novom Sadu jednom od osumnjičenih pozlilo 2
Foto: 021.rs

23.21 Kako javlja reporterka N1, građani su ispred prostorija SNS ostavili smeće.

23.15 Građani Novog Sada se vraćaju do zgrade suda.

22.57 Protesti u Srbiji večeras se održavaju i u Bačkoj Palanci, Kraljevu i Somboru. U Bačkoj Palanci protest se održava u „mirnijem tonu nego prethodnih dana“, javlja televizija N1. Protestna šetnja i večeras je organizovana u Somboru, prenosi portal soinfo.org

Prostorije SNS-a kao i prethodnih večeri obezbeđuje kordon policije, te nekoliko policijskih marica parkiranih tako da građani ne mogu da priđu stranačkom štabu. U Kraljevu su se okupljeni takođe uputili ka prostorijama SNS uzvikujući „Svi na ulice“, prenosi Glas Šumadije.

22.47 Studenti i građani u Nišu stigli su večeras nešto posle 22:30 do prostorija Srpske napredne stranke (SNS) ispred koje nema kordona policije, javlja FoNet. Građani su blokirali ulicu, mirno stoje i ne pokušavaju da dođu do sedišta SNS.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Južne vesti (@juznevesti)

Uočljivo je da ispred prostorija SNS večeras nema obezbeđenja, niti policije, dok nekolicina policajaca prati protest, a blokada protiče bez incidenata.

22.43 Sva petorica studenata iz Niša koji su danas popodne privedeni, pušteni su na slobodu.

(FOTO, VIDEO) Protesti širom Srbije: Svi privedeni studenti iz Niša pušteni na slobodu, u Novom Sadu jednom od osumnjičenih pozlilo 3
Foto: N1

22.40 Student Mateja Nikolić, jedan je petoro privedenih studenata u Nišu koji je danas privednen u zgradu policije. Kako je rekao za medije nakon puštanja, njemu je policija oduzela čokoladno mleko, pesto sos, masku za ronjenje. Mateja je nakon puštanja iz policije rekao za N1 da su ga u 16 časova presreli policijski službenici i doveli u policijsku stanicu gde je satima saslušavan.

22.35 Čačanska policija saopštila je da je pokrenula postuak „ocene opravdanosti i pravilnosti upotrebe sredstava prinude“ policijskih službenika prema demosntrantu koga su uhapsili na protestu koji je pre dva dana održan u Čačku, ispred prostorija Srpske napredne stranke, prenosi Beta.

22.25 Demonstranti su se večeras okupili ispred zgrade Policijske uprave Leskovac, gde su od pripadnika policije zatražili da ponovo polože zakletvu.

22.10 „Ovo vam je žuti karton, ne plašimo vas se“, objavljeno je na zvaničnoj stranici studenata u blokadi Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu koji su dodali i da počinje „duboko oranje“. Naveli su da će sutra u 9h biti ispred tužilaštva u Novom Sadu.

21.44 U Subotici, pristalice SNS-a u toku 16 minuta tišine puštaju muziku.

21.34 S obzirom da je ostalo da se pred sudijom saslušaju još dva osumnjičena, građani u Novom Sadu idu ka zgradi policije u Pap Pavla, „kako bi im rekli šta misle o njihovom postupanju“.

Nakon toga se građani vraćaju ka sudu, prenosi portal 021.rs.

21.19 Niški poslanici i odbornici pokušavaju večeras tokom protesta u Nišu da saznaju koliko je studenata privedeno u tom gradu i s kojim razlogom.

(FOTO, VIDEO) Protesti širom Srbije: Svi privedeni studenti iz Niša pušteni na slobodu, u Novom Sadu jednom od osumnjičenih pozlilo 4
Foto: Printskrin/N1

Kako je javila reporterka N1, jeda n od policajaca iz kordona rekao je da će za nekoliko minuta doći predstavnik MUP koji će da sprovede narodne poslanike do Policijske uprave u Nišu kako bi im preneli informacije o studentima.

21.09 Srđanu Vignjeviću, koji je jedan od šestorice ljudi optužen za napad na jedinicu „Kobre“ na demonstracijama u Novom Sadu, pozlilo je danas tokom saslušanja.On je kolima hitne pomoći uz pratnju policije odveden iz zgrade suda, prenosi agencija Beta.

To se poklopilo sa dolaskom gradjana iz kampusa univertziteta ns koji i veceras protestuju kao i prethodih veceri.

(FOTO, VIDEO) Protesti širom Srbije: Svi privedeni studenti iz Niša pušteni na slobodu, u Novom Sadu jednom od osumnjičenih pozlilo 5
Foto: FoNet/021

20.59 U dvorištu suda se nalazi i kordon policije u opremi za razbijanje demonstracija. Građani koji su krenuli od Rektorata su stigli do suda, prenosi portal 021.rs.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Radio 021 (@radio_021)

20.55 Kraljevčani stigli do prostorija SNS-a. Skandiraju – Jeste se umorili? Pojedine stranke i aktivisti najavljivali su skup za 17 sati. Bila je to lažna „uzbuna“, ali je policija od tada u punoj opremi na ulicama, piše Glas Šumadije.

20.50 Građani koji su se večeras okupili ispred Rektorata krenuli su u protesnu šetnju do suda, prenosi Nova.rs.

Oni se kreću Bulevarom cara Lazara.

20.38 Policija se povukla ispred PS Voždovac, a podignuta je i rampa, javlja reporterka N1.

20.37 Građani Novog Bečeja su najavili da će večeras ići ispred SNS-a, prvi put od kako traju protesti. Zbog toga je oko centra postavljen kordon policije.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Razglas news (@razglas_news)

Ispred stranačkih prostorija je 50-aktivista, od kojih je tridesetak iz Novog Bečeja, a ostali nisu iz tog mesta i obučeni su u crno, piše Razglas news.

20.34 Ispred prostorija SNS-a u Subotici takođe se okupio veliki broj građana koji skandira „Ko ne skače, taj je ćaci“.

20.32 Novosađani su se okupili večeras ispred Rektorata u kampusu Univerziteta, na poziv zborova građana.

Građani će krenuti u protesnu šetnju ka sudu i Tužilastvu kako bi pružila podršku šestorici građana koji se terete za teško ubistvo u pokušaju, a čija su saslušanja počela danas u 16 časova.

Reč je o događaju koji se desio u sredu kada su napadnuta sedmorica pripadnika „Kobri“ ispred prostorija SNS u Novom Sadu, prenosi Nova.rs.

20.14 Skup je počeo i ispred Policijske uprave na Voždovcu u Ustaničkoj ulici, gde su se građani okupili zbog zadržavanja njihovog sugrađanina Veljka.

20.13 Građane Novog Bečeja koji protestuju ispred prostorija SNS dočekala je policija i više stranačkih aktivista i muškaraca obučenih u crno, prenosi N1.

Uz skandiranje “nećete spavati” demonstranti su se dogovorili da se raziđu, pa da pred stranački štab ponovo dođu pola sata pre ponoći.

20.05 U Požarevcu su se pristalice SNS-a okupile ispred stranačkih prostorija.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Radio Boom93 (@radioboom93)

20.03 Kako prenosi portal Južne vesti, počelo je okupljanje građana u Nišu ispred Policijske uprave, a kordon policije već potiskuje građane.

Kako su objavil niški studenti, četvoro njihovih kolega danas je privedeno, te su pozvali na okupljenje ispred PU u Ulici Nade Tomić.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Južne vesti (@juznevesti)

Za večeras je najavljeno okupljanje u nekoliko gradova. Na Voždovcu, u Novom Sadu, Kruševcu, Kikindi, Inđiji i Leskovcu građani i stidenti će se okupiti u 20 časova, dok će u Nišu protest početi u 21 čas.

Voždovački zbor je najavio protest ispred PS Voždovac zbog uhapšenog „komšije Velje“, za koje gtvrde da branio starijeg komšiju kojeg je policajac „krvnički udario“.

„Svi ispred PS Voždovac u 20h!!!! Velja je uvek u prvim redovima i sada je trenutak da zna da smo uz njega Neće nam hapsiti i osuđivati prijatelje i saborce“, napisali su ubojavi na Instagramu.

Ovog puta, studenti u blokadi beogradskog univerziteta nisu objavili spisak gradova kao što je to bio slučaj poslednja četiri dana.

Podsetimo, studenti i građani protestuju već četiri dana širom Srbije. Protesti su u većini gradova krenuli dan nakon napada pristalica Srpske napredne stranke da demonstrante u Vrbasu i Beloj Palanci 12. avgusta. Ti napadi motivisali su veliki broj građana da izađe na ulice, a nakon drugog dana protesta, i brojnih incidenata u vidu napada na građane, ali i prekomerne upotrebe sile od strane policije, koja je bila najzapaženija u Valjevu protesti su se nastavili svake večeri.

Sinoć su tokom protesta u Valjevu izgorele prostorije SNS-a, dok su demolirane i prostorije Suda i Gradske uprave. U Novom Sadu i Beogradu, demonstranti su bojom i kamenicama gađali prostorije i drugih stranaka poput Pokreta Socijalista i Srpske radikalne stranke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari