Foto: United medijaNedavno je advokatska kancelarija „Gecić law“ poslal mejl na šest adresa urednika i direktora medija Junajted medije, a na ovaj slučaj reagovao je i Savet Evrope.
Advokatska kancelarija „Gecić Law“ uputila je formalno pravno upozorenje urednicima N1, Nove, Danasa i drugih nezavisnih redakcija u Srbiji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, zahtevajući uklanjanje desetina istraživačkih tekstova i najavljujući tužbe, sudske zabrane i novčane odštete.
U pismu od 13. januara 2026. godine, ova kancelarija tvrdi da su tekstovi navedenih medija „klevetnički“ i zahteva da oni prestanu sa izveštavanjem, uklone objavljene članke, objave izvinjenja i korekcije, kao i da sačuvaju i stave na raspolaganje internu novinarsku dokumentaciju, uključujući beleške i komunikaciju sa izvorima.
Ovo je usledilo nakon izveštavanja N1 o navodnom sukobu interesa u kojem je, prema tim navodima, uključena advokatska kancelarija „Gecić Law“, naveo je Savet Evrope, prenosi N1.
U pismu se tvrdi da je izveštavanje N1 Srbija, posebno tekstovi objavljeni između 9. i 13. januara 2026. godine, navodno iznosilo ili sugerisalo da su kancelarija „Gecić Law“ i njeni advokati učestvovali u „nezakonitim ili neetičkim radnjama, sukobima interesa, političkim dogovorima i zloupotrebi poverljivih informacija“. Kancelarija je takođe optužila jednog novinara N1 da je izneo „dodatne optužbe“, bez ostavljanja dovoljno vremena za odgovor i bez, kako se navodi, utemeljenja u činjenicama, podseća Savet Evrope.
U pismu se najavljuje pokretanje pravnih postupaka, sudskih zabrana i finansijskih potraživanja, ukoliko se zahtevi ne ispune. Dopis je poslat i redakcijama koje su prenele sporne tekstove, kao i Željku Bodrožiću, predsedniku Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS).
Savet Evrope navodi da je N1 Srbija Evropskoj federaciji novinara (EFJ) saopštila da je njihov novinar prethodno kontaktirao kancelariju „Gecić Law“ sa zahtevom za intervju. Kancelarija je, prema navodima N1, odgovorila na jedno pitanje, negirajući postojanje sukoba interesa, uz najavu da će na preostala pitanja odgovoriti u roku od 48 sati.
TV N1 je objavila kompletan sadržaj pisma, uz obrazloženje da to čini „kako bi javnost mogla da vidi na koji način se pravni pritisak koristi protiv nezavisnog novinarstva u kontekstu izveštavanja o Telekomu Srbija, Junajted grupi i advokatskoj kancelariji koja zastupa obe strane“, piše Savet Evrope.
„Ovaj slučaj dolazi u trenutku rastuće neizvesnosti za medije u Srbiji, nakon nedavnog preuzimanja upravljačke strukture u Junajted grupi, kao i curenja audio-snimka razgovora između Stena Milera, izvršnog direktora Junajted grupe i Vladimira Lučića, generalnog direktora Telekoma Srbija, u kojem se govori o načinima slabljenja uređivačke nezavisnosti N1 Srbija“, naveo je Savet Evrope.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


