Privatna izdavačka kuća „Prometej“, osnovana je 10. januara 1990. godine u Novom Sadu, a sa oko 2.500 objavljenih naslova i produkcijom od oko sto naslova godišnje, svrstava se među najveće domaće izdavače. Jubilej je obeležen na svečanosti u Gradskoj kući kojoj je, pored brojnih zvanica, autora i saradnika ove izdavačke kuće, prisustvovao i član Gradskog veća za kulturu Vanja Vučenović.


– U proteklih 25 godine postojanja Izdavačka kuća „Prometej“ je dala velik doprinos kulturi Novog Sada i cele naše zemlje. Svih tih godina, Grad Novi Sad je bio partner, pružao podršku i danas smo veoma zadovoljni rezultatima njihovog obimnog, aktivnog i kvalitetnog rada. O tome svedoče i mnogobrojne nagrade i priznanja koje je ova izdavačka kuća osvojila, a među kojima je svakako najznačajnija nagrada za Izdavački poduhvat na proteklom Sajmu knjiga u Beogradu, za kapitalnu Ediciju „Srbija 1914-1918“, koju je „Prometej“ objavio zajedno sa sa Radio-televizijom Srbije. To priznanje ukazuje na činjenicu da je Novi Sad značajan izdavački centar, a naša dužnost i obaveza je da u narednom periodu još jače i bolje podržimo rad ove i drugih izdavačkih kuća koje jačaju i bogate našu kulturnu baštinu – izjavio je Vanja Vučenović.

Objavljenim delima, „Prometej“ snažno afirmiše izdavaštvo u nauci, književnosti, publicistici, a izdavačku prepoznatljivost ostvaruje reprezentativnim monografijama, delima posvećenim srpskoj kulturnoj i političkoj baštini, a posebno onima koja se bave prošlošću i sadašnjošću Novog Sada i Vojvodine. U poslednjoj deceniji ova izdavačka kuća prepoznatljiva je i po ediciji lingvističkih izdanja.

– Posebnu i dugoročnu brižnost negovali smo upravo pred često zaboravljenom ili bar prenebregavanom našom istorijom, našom kulturnom i književnom baštinom. Ponosimo se što je među našim autorima prvoga reda, onima koji su davali ton izučavanjima ove vrste, bio i ostao akademik Dejan Medaković – izjavio je direktor Izdavačke kuće „Prometej“ Zoran Kolundžija i dodao – Ono što je moguće utvrditi, to je da je u svim žanrovima koje je bogato negovao upravo fenomen dugog pamćenja bio predominantan. Zato „Prometej“, od 2008. godine dodeljuje nagradu „Dejan Medaković“ .

Glumica Gordana Đurđević Dimić pročitala je na svečanosti Odluku stručnog žirija prema kojoj je dobitnik za 2014. godinu akademik Dinko Davidov, istoričar umetnosti i autor knjige „Ikonopisci srpskih seoba“ u izdanju Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i „Prometeja“.

.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari