Vučić o studentskim zahtevima: Niko nije pročitao dokumenta, a postavljaju pitanja bez znanja 1Foto: printscreen / N1/RTS

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je gostujući u emisiji Oko na Radio-televiziji Srbije (RTS) da su studenti koji učestvuju u blokadama i postavljaju pitanja u vezi sa izgradnjom i padom nadstrešnice, u velikoj meri neinformisani, te da nisu pročitali dokumentaciju koja im je dostavljena.

„Znate li koliko je dokumenata to objavljeno? Koliko hiljada stranica je objavljeno? Mislite da ih iko pročitao? Niko ih nije pročitao“, rekao je Vučić, dodajući da zbog toga, kako tvrdi, „niko ne može da kaže šta nedostaje“, rekao je Vučić.

Govoreći o zahtevu studenata da se objave građevinski dnevnici i dokumentacija u vezi sa radovima, predsednik je rekao da su „građevinske dnevnike najvećim delom dobili“, kao i da „oni nemaju veze sa padom nadstrešnice“.

„Ja nisam stručnjak za građevinu. Znam šta kažu jedna ili druga strana. Pa nisu ni oni“, rekao je Vučić i ocenio da je čitav proces izgradnje bio u nadležnosti izvođača radova i njihovih podizvođača.

„Kažu da se ne zna kako su birani ti podizvođači. Ne zna se kako su birani. Pa pitajte podizvođača kako su birani. Ne bira ih država. I nije posao države da to bira“, naveo je Vučić i istakao da „država ima ugovor sa izvođačem“, dok „izvođač bira podizvođače, a oni svoje dalje saradnike“.

Predsednik je rekao i da su studentima dostavljeni čak i „ugovori između podizvođača i podizvođača“, iako država, kako tvrdi, „nema nikakvu obavezu da to učini“, rekao je Vučić.

Vučić je rekao da je otvoren za razgovor i debatu o tome šta je u vezi sa izgradnjom ispunjeno, a šta nije, ali da, kako je naveo, „niko od tih stručnjaka neće doći na debatu“.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će svi koji su učestvovali u scenama nasilja tokom protesta u prethodnim nedeljama biti uhapšeni i procesuirani, ističući da država neće tolerisati nasilno ponašanje, bez obzira na političku pripadnost.

„Biće uhapšeni svi koji su učestvovali u scenama nasilja koje gledamo već nedeljama na ulicama“, rekao je Vučić.

Govoreći o sukobima tokom protesta, Vučić je naveo da je bilo „stotinu puta manje“ napada na demonstrante, u poređenju sa napadima koje su, kako tvrdi, demonstranti sprovodili nad drugima.

„Neću da računam nasilne blokade i talačku krizu u RTS-u. Neću da računam nasilne blokade gradskog saobraćaja, Brankovog mosta i sve drugo“, naveo je predsednik, dodajući da je reč o „čistom nasilju i siledžijstvu“.

On je izjavio da su svi koji su napadali demonstrante procesuirani, te ponovio da je nasilja, prema njegovim rečima, bilo daleko više sa strane onih koji su sprovodili blokade.

„Najveće nasilje do sada zabeleženo, uz Bogatić i Obrenovac, bilo je u Nišu. Nigde nije bilo takvog nasilja – ni toliko udaraca, ni batinanja, ni teških povreda“, rekao je Vučić.

On je optužio demonstrante da su „pogazili osnovnu slobodu savremenog demokratskog društva“, odnosno pravo okupljanja.

„Nisu dali ljudima koji drugačije misle ni da se okupe. Onda su ih tukli, šikanirali, unižavali“, rekao je Vučić i pomenuo slučaj žene koja je, prema njegovim rečima, napadnuta palicom tokom jednog od protesta.

Dotakao se i potencijalne upotrebe zvučnog topa kao i reakcije građana na dolazak SNS funkcionera u Niš.

Vučić je izjavio da upotrebe zvučnog topa tokom nedavnih protesta nije bilo, kao i da su domaće i strane službe imale pristup da sve provere.

Vučić je rekao da su optužbe o navodnoj upotrebi tzv. LRAD uređaja neosnovane, i da su proveru već vršile različite međunarodne institucije.

„Pozvali smo FSB, pozvali smo Rusku službu, pozvali smo Američku službu da provere sve. Rekao sam Evropljanima, pošaljite koga god hoćete, kad god hoćete, da to provere“, izjavio je Vučić.

Dodao je da je i Evropski sud za ljudska prava zatražio određene odgovore od organa Srbije, te da „država nema nikakav problem da odgovori“, jer, kako je rekao, „nema šta da krije“.

„Ako je bilo upotrebe zvučnog topa, ja više nisam predsednik Republike. I znaju oni da nije bilo upotrebe zvučnog topa. Odlično oni znaju“, istakao je Vučić.

Govoreći o nedavnom incidentu u Nišu, Vučić je osudio napad na jednu ženu tokom protesta, rekavši da je napadač koristio „pajser“ i da su „svi odgovorni na slobodi“.

„Kako su na slobodi, ne znam. Ali imam pravo da pitam kako su na slobodi. I pitaću dok sam živ. Pitaću da li bi bili na slobodi da se to desilo njima“, rekao je predsednik.

U poređenju sa tim slučajem, ukazao je da su pripadnici Srpske napredne stranke koji su, kako je naveo, „štitili prostorije stranke“ i kasnije napali druge učesnike protesta, već dva meseca u pritvoru.

„A ovi koji su bacili ljagu na divni slobodarski Niš, nisu proveli ni dana u pritvoru. I baš nekoga briga. Toliko o pravu i pravdi“, rekao je Vučić.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari