Svetske berze: Kineski AI model uzdrmao tehnološke kompanije 1Foto: Shutterstock/Erlin Diah

Protekla trgovačka sedmica otpočela je velikom panikom među akcionarima tehnoloških kompanija, preplašenih pojavom jeftinog i efikasnog kineskog četbota zasnovanog na veštačkoj inteligenciji (AI).

Gubici su tokom nedelje ublaženi pa je indeks tehnoloških akcija, Nasdaq, oslabio 1,6 odsto, dok je reperni indeks S&P 500 sedmicu završio slabiji za jedan odsto.

Rast popularnosti kineskog startapa DeepSeek zasnovanog na niskobudžetnom jezičkom modelu doveo je do prvog većeg preispitivanja dosadašnje putanje velikih američkih tehnoloških kompanija koje su slične rezultate postigle uz znatno veća ulaganja.

DeepSeek-ov AI asistent pride pokreću modeli otvorenog koda, za koje kompanija kaže da se mogu trenirati uz delić cene koristeći mnogo manje čipova od vodećih svetskih modela.

Svetske berze: Kineski AI model uzdrmao tehnološke kompanije 2
Izvor: Momentum securities

Ekspanzija popularnosti DeepSeek-a u Apple-ovoj prodavnici bila je u totalnoj suprotnosti sa resetovanjem tržišne vrednosti najvećih američkih tehnoloških kompanija. NVIDIA je u ponedeljak pala 17 procenata i izgubila skoro 600 milijardi dolara na tržišnoj kapitalizaciji, a do kraja sedmice je uspela da povrati tek delić vrednosti.

Iz ove kompanije su potvrdili da Deep Seek predstavlja „odličan AI napredak i savršen primer skaliranja vremena testiranja“, ali i da bi proboj novih modela mogao značiti dodatnu potražnju za njenim grafičkim čipovima koji su joj omogućili ekspanziju poslovanja.

Ovaj događaj delimično je zasenio objavu kvartalnih rezultata na korporativnoj sceni, a dominirale su tehnološke kompanije. Apple je izbegao najcrnje prognoze, uprkos padu prodaje iPhone-a, pa se ponovo javio kao sigurno utočište investitorima.

Microsoft je objavio rezultate iznad očekivanja, ali je opet u fokus došla slabija prognoza poslovanja usled nedostatka kapaciteta Data centara. Tesla je podbacio sa rezultatima koji su ostali u senci velikih očekivanja od Maskovog upliva u Belu kuću, dok je Meta zadržala odličnu stopu rasta od 21 odsto, uz nešto skromniju prognozu za tekući kvartal.

Na makro planu dominirale su zasedanja ključnih centralnih banaka. Fed je očekivano ostavio ključnu kamatu u rasponu 4,25-4,50 odsto, čemu su prethodila tri vezana smanjenja koja su stopu spustila za procentni poen.

U saopštenju centralne banke navedeno je nekoliko naznaka o razlozima koji su doveli do zadržavanja kamate. Iskazan je nešto optimističniji pogled na tržište rada, ali je izostavljena ključna odredba iz decembarske objave da je inflacija „napravila napredak ka“ Fed-ovom cilju inflacije od dva odsto.

Odluke Fed-a ponovo je kritikovao novi predsednik SAD, Tramp, koji je napisao na društvenim mrežama da centralna banka „nije uspela da zaustavi problem koji je stvorila sa inflacijom“.

Evropska centralna banka (ECB) po peti put je smanjila kamatu otkada je u junu 2024. godine otpočela ciklus smanjenja i dovela depozitnu stopu na nivo od 2,75 odsto.

ECB je u saopštenju navela da je dezinflacija „na dobrom putu“ i da se uglavnom razvijala u skladu sa projekcijama ove centralne banke, te da bi inflacija ove godine trebalo da se vrati na cilj od dva odsto. ECB na kratak rok očekuje slab rast privrede evrozone koja je u poslednjem kvartalu prošle godine zabeležila stagnaciju.

Dobitnik nedelje

Akcije američke kafeterije, Starbucks (SBUX), skočile su na objavu rezultata osam procenata, nakon što su investitori počeli da veruju u signale preokreta poslovanja pod novom upravom.

Starbucks je zabeležio pad uporedive prodaje u periodu oktobar-decembar za četiri odsto, ali je to bilo bolje od konsenzusa od -5,5 odsto, dok je uprava kompanije izrazila uverenje da je „kompanija na pravom putu“ nakon što je preduzeto niz strateških mera kako bi se povećala efikasnost poslovanja.

Nakon prošlonedeljnog skoka Starbucks je u solidnom plusu u 2025. od 18 procenata.

Gubitnik nedelje

Akcije proizvođača popularnih brendova Ugg i Hoka, Deckers Outdoor (DECK), stropoštale su se u petak više od 20 procenta, premda je kompanija objavila kvartalne rezultate iznad očekivanja i povećala prognozu prihoda za tekuću fiskalnu godinu.

Međutim, investitori su ova očekivanja ocenili isuviše konzervativnim, izražavajući skepsu da bi dva glavna modela mogla da se nađu pod pritiskom konkurencije što bi osujetilo dosadašnju snažnu trajektoriju rasta. Uprkos korekciji u petak ova akcija beleži odličan rast u poslednjih godinu dana od 41 odsto.

Autor je glavni broker Momentum skjuritiz.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari