Francuska ambasadorka: Dijalog između Kosova i Srbije je jedino rešenje problema dve zemlje 1Foto: BETAPHOTO/European Council/Mario Salerno/DS

Ambasadorka Francuske na Kosovu Mari Kristin Butel je danas izjavila da je „dijalog između Kosova i Srbije neophodan i da ga treba razvijati u konstruktivnom i otvorenom duhu, jer je to jedini način da se dođe do pomirenja dve zemlje i zajedničke budućnosti“.

„Dijalog iako dug i težak je neophodnost koja se mora razvijati u konstruktivnom i otvorenom duhu. Ovo je put kojim Kosovo i Srbija sada moraju da idu da bi došli do pomirenja i da bi mogli da grade zajedničku budućnost“, rekla je ambasadorka na ceremoniji obeležavanja godišnjice primirja 11. novembra 1918. godine, kojim je okončan Prvi svetski rat.

Ceremoniju su zajedno organizovale ambasade Francuske i Nemačke na hrišćanskom groblju u Prištini.

Prema njenim rečima, prijateljstvo ove dve zemlje omogućilo je stvaranje jake, nezavisne Evrope posvećene solidarnosti i zaštiti ljudskih prava.

„Odbacivanje mržnje, straha i samoprezira trebalo bi da nas danas navede na obeležavanje ovih događaja. Naša istorija nas podseća da je mir delikatan balans koji se mora održavati u svakom trenutku. On pretpostavlja čvrstu uniju među narodima Evrope kako bi se prevazišli izazovi sa kojima se danas suočavamo, bilo da su politički, ekonomski, klimatski ili migracijski“, rekla je Kristin Butel.

Prema njenim rečima, ono što su Nemačka i Francuska postigle je primer za sve.

Nemački ambasador na Kosovu Joern Rode rekao je da se danas obeležava sećanje na užasan rat koji je doneo velika stradanja i ostavio skoro 20 miliona mrtvih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari