Hangdžou je poznat kao kineski Grad svile, pošto je predstavljao centar proizvodnje vredne tkanine još od vremena dinastije Ćing (1644-1911/12), dok je oblast oko lokalne reke Ćiantang prirodno stanište svilenih buba.
Tu se proizvodi više od 200 vrsta svile izuzetnog kvaliteta, uključujući saten koji se izvozi u više od 100 zemalja širom sveta. S obzirom na važan status koji Put svile ima u istoriji Kine, a da na osnovu njega sada vlada u Pekingu zdušno promoviše inicijativu „Jedan pojas i jedan put“ teško da vam domaćini u Hangdžou neće omogućiti blizak kontakt sa kineskom svilom.
U Kini nazivana „živopisnim oblakom na nebu“, svila iz Hangdžoua je čuvena zbog svoje mekoće, boje, lepote i glatkosti. Za vreme dinastije Han (206. pre nove ere – 220. nove ere) svila iz Hangžua je predstavljena stranim državama preko Puta svile.
U ranim kineskim spisima odaje se zasluga imperatorki Lei Zu, supruzi legendarnog Žutog imperatora (u trećem milenijumu pre Hrista), kao izumiteljki serikulture, veštine pripitomljavanja svilene bube. Gusenica se zakukulji u čauru koju jakim slinjenjem isplete od veoma tankog (10-20 mikrona) neprekinutog svilenog vlakna dužine do dva kilometra. Odmotavanjem tih čaura dobija se vlakno za proizvodnju svile.
Uzgojem svilenih buba u Kini su se u početku bavile žene. Mnogo žena je bilo zaposleno i u industriji proizvodnje svile. U nekim periodima istorije Kine bale svile su korišćene kao sredstvo plaćanja, kao i za potkupljivanje vojnih osvajača.
Iako su neki Kinezi smatrali svilu bespotrebnim luksuzom, ona je izazvala ludilo u visokom društvu pa su korišćena striktna pravila koja su ograničavala njenu upotrebu samo na članove carske porodice. Gotovo 1.000 godina pravo na nošenje svile ekskluzivno su imali imperator i najviši zvaničnici.
Danas se u Hangdžou proizvodi širok spektar proizvoda od svile koji se uspešno prodaju na domaćem i stranom tržištu. Industrija svile je u velikoj meri podstakla ekonomski rast grada, jednog od najnaprednijih u NR Kini.
Hangdžou je poznat kao mesto na kome se mogu kupiti kvalitetni brokat, kišobrani, lepeze i visokokvalitetna svila po jeftinoj ceni. Pravo mesto za to je Pijaca svile – najveće velikoprodajno i maloprodajna tržnica te vrste u čitavoj zemlji.
Nalazi se u centralnom delu Hangdžoua u blizini Zapadnog jezera na površini od oko 25.000 metara kvadratnih. Arhitektura u pešačkoj zoni je klasičnih elegantnih stilova i za razliku od okolne vreve odlikuje je duboka kulturna atmosfera. U oko 600 radnji prodaje se širok spektar proizvoda od svile, čist tekstil svile, živopisne konfekcijske haljine u jednodelnom mandarin stilu („čeongsam“), marame, šalovi, mašne, ambreli, stolnjaci, salvete i druga roba.
Grad svile je poznat po cenama jeftinijim nego drugde u Kini, ali je opet cenkanje od ključnog značaja. Nikada ne treba plaćati traženu cenu. No, obratite pažnju na falsifikate. Ukoliko imate i vremena, krojači iz Hangdžoua će vam majstorski sašiti odeću od svile.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


