Intel je protekle sedmice predstavio Xeon E7 v2 seriju procesora kako bi pomogao kompanijama iz različitih industrijskih grana, od maloprodaje i zdravstva do bankarstva i transporta, da podatke pretvore u delotvorne uvide.
Korišćenje analitike omogućava preduzećima da donesu odluke kojima bi unapredili svoje rezultate, a upravo Intel Xeon procesor iz serije E7 v2 donosi nove mogućnosti za obradu i analizu velikih količina podataka kako bi se došlo do tada nedostupnih informacija.
Intel Xeon E7 v2 procesor ima tri puta veći kapacitet memorije u odnosu na prethodnu generaciju, omogućavajući mnogo bržu i temeljniju analizu podataka. Analitika u memoriji smešta i analizira čitav niz podataka, kao što je celokupna baza podataka potrošača neke kompanije, u sistemskoj memoriji umesto na tradicionalnim diskovima. Firma za industrijsku analizu Gartner predviđa da će 35 odsto srednjih i velikih preduzeća usvojiti analitiku podataka u memoriji do 2015. godine, što će predstavljati porast u odnosu na 10 odsto iz 2012. godine, i predviđa da će barem 50 odsto njih sa liste 2.000 globalnih kompanija koristiti računarstvo u memoriji kako bi imali značajnu dodatnu korist od ulaganja u planiranje resursa preduzeća (ERP).
Kako se predviđa, tehnologiju za obradu velike količine podataka i tržište usluga očekuje godišnji rast od 27 odsto tokom 2017. i dostizanje cifre od 32,4 milijarde dolara. Glavni uzrok ovog rasta jeste ogromna količina podataka iz povezanih uređaja, odnosno „internet stvari“, za koje se očekuje da će dostići cifru od 30 milijardi uređaja do 2020. godine. Očekuje se da će korišćenjem analitičkih rešenja do 2016. IT organizacija kompanije Intel postići uštedu novca i povećanje prihoda od gotovo pola milijardi dolara. Istovremeno, očekuje se da će se Intel Xeon E7 v2 naći u 1 proizvođaču sistema i više od 40 platformi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


