Da li je zaista, bez obzira na okolnosti, bilo (ne)izvesnosti u priči o poseti premijera Albanije Edija Rame Srbiji, iza koje su stale SAD i EU, i to u godini kada se navršava prvi vek diplomatskih odnosa dve države uspostavljenih 25. aprila 1914?

Rama neće doći sutra, nego 10. novembra jer, kako tvrdi njegov domaćin predsednik srpske vlade Aleksandar Vučić, „Srbija ne dozvoljava da bilo ko ponižava državu i narod“. Ivica Dačić, šef srpske diplomatije, juče je o svemu tome uredno obavestio ambasadore SAD i država članica EU u Srbiji.

Odlaganje je dogovoreno, navodno, uz presudnu ulogu nemačke kancelarke Angele Merkel i „terenski rad“ američkog kongresmena, koji se zatekao u Albaniji. Zvaničan povod za pomeranje posete je neslaganje oko prošlonedeljnog skandala na utakmici fudbalskih reprezentacija Srbije i Albanije u Beogradu, koji je izazvao međuetničke sukobe i van srpskih Ustavom garantovanih granica, a na severu Kosova i Metohije pravu dramu.

Na Balkanu nije moguće izbeći simboliku, pa je dogovor dvojice premijera o pomeranju posete pao na drugu godišnjicu početka političkih pregovora Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom EU, čiji je rezultat Briselski sporazum, čiju ustavnost proverava Ustavni sud Srbije. Slučajnost ili ne, u političkim i diplomatskim krugovima na Zapadu od Vučića i Rame očekuje se ne samo unapređenje bilateralne saradnje Srbije i Albanije, započeto 28. avgusta u Berlinu, nego i podrška normalizaciji odnosa zvaničnog Beograda i samoproglašene kosovske države, što je glavni cilj svih dosadašnjih i budućih briselskih dogovora. Pomaka u tom pravcu ipak će biti jer će se 23. oktobra održati trojni susret zvaničnika Srbije, Albanije i Kosova i bez albanskog premijera.

U „slučaju“ Rama u igri su svakojake spekulacije, pa i paradoksi – pritisci i ucene Zapada, projekat velike Albanije, razne taktike, spinovanja, rodoljubiva retorika za domaću upotrebu premijera Vučića i „dežurnih“ analitičara, čega ima i u Tirani, zakulisne radnje u takozvanoj međunarodnoj zajednici u kojoj, navodno, ne umiru svi od sreće zbog uticaja koji Nemačka ima na premijera Srbije i lakoće kojom se Beograd odnosi prema KiM. Nije sporno da je dijalog najbolji put za rešavanje svih sporova, što važi i za srpsko-albanske odnose. Ali Zapad morao da bude svestan da se u ovom delu Evrope neke stvari ne rade preko noći i teledirigovano. Pritisak na trenutne političke elite da se instant metodama, a bez veće podrške građanstva, preurede odnosi, ne vodi stabilnim i trajnim rešenjima, osim ako se na Balkanu ne želi trajno „bure baruta“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari