Igra savetnika 1Foto: FreeImages_Anna Platkowska

Da li smo baš toliko bogata zemlja da na birou rada držimo oko hiljadu diplomiranih agronoma čije je obrazovanje finansirano iz državne kase? Da li su srpski poljoprivrednici savladali sva znanja moderne proizvodnje da im edukacija nije potrebna?

Pitanja su, naravno, više retorička nego što se zaista očekuje odgovor, posebno za one koji znaju probleme agrara i muke paora da izdrže pritisak sve većeg otvaranja domaćeg tržišta prema Evropskoj uniji. Ulazak u neravnopravnu utakmicu sa zapadnim proizvođačima, kojima država daje izdašne subvencije, može domaćoj poljoprivredi da bude olakšano samo ako ima dovoljno znanja i investicija. Ali, i jedno i drugo je za domaća gazdinstva, na dugom štapu, a grana u koju se polažu mnoge nade i koja slovi za našu razvojnu šansu, prečesto je pod uticajem trenutne politike u kojoj nema mesta za dugoročna planiranja.

Jedan od primera je uredba, među poslednjima na spisku odlazeće vlade, na predlog isto tako odlazeće ministarke, a kojom je predviđeno angažovanje 187 poljoprivrednih savetnika. Oni će biti raspoređeni po opštinama, trebalo bi da uđu u svako od većih gazdinstava i da im pomognu pri odabiru kultura koje će gajiti, neophodnih investicija, plasmanu roba.

Sama ideja nije nova. Osim evropske višedecenijske prakse, i jedan od prethodnih ministara poljoprivrede, Dušan Petrović, pokušao je da ide u tom pravcu. On je doduše na određeno vreme i baš pred izbore 2012. godine zaposlio kao savetnike sve agronome sa biroa. Imali su, tih nekoliko meseci, po oko 200 domaćinstava o čijoj proizvodnji su se starali. Ali, period je bio prekratak da bi se izvukli prvi efekti, a strategija, nesrećno ili ciljano, započeta baš pred izbore, nije izdržala. Odmah posle formiranja vlade, novi ministar je savetnicima podelio otkaze i taj institut više nije pominjan. Sve do poslednje uredbe, koja je gotovo stidljivo propraćena u javnosti.

Potez je, kažu u Ministarstvu poljoprivrede pravdajući oko 350 miliona dinara neophodnih za rad savetnika, diktiran potrebom da se prilagodimo evropskim standardima. I to je sve. Našim političarima, ponekad nesrećno raspoređenim u sektore koje ne poznaju dovoljno, objašnjenje tipa „direktiva iz Brisela“ izgleda dovoljno ubedljivo. Kao da se radi o političkoj odluci, a ne životnoj potrebi na koju se, niko ne zna zbog čega, tako dugo čekalo. Ni reči o tome koliko je srpskim paorima potrebna pomoć stručnjaka, direktan kontakt sa institucijama, koliko je ulaganje u agrar deo borbe za veći privredni rast.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari