Još ima šanse da se Beograd, Priština i Brisel dogovore, kao i da Srbija ovog juna dobije datum početka pregovora o članstvu u EU. Ovo su dobre vesti koje su do Danasa u protekla 24 časa stigle i iz zvaničnih i iz nezvaničnih izvora.

Blokada u koju je proces briselskog dijaloga zapao nije nepremostiva. Potrebno je još samo malo dobre volje. Naravno, ovo „samo malo“ moglo bi se na kraju ispostaviti kao sasvim dovoljno za nesrećan kraj, ali šansa postoji. Javnosti preostaje da se nada da će politički lideri znati da je iskoriste. I da ih u tome ohrabri.

Iz nekog drugog, pesimističnijeg ugla, loše je to što javnost zapravo ne zna o čemu se ovde radi. Predstavnici takozvanog državnog vrha Srbije u par navrata su pokušali da, uglavnom u TV intervjuima, objasne građanima šta se srpskoj strani iz Brisela nudi, ali detalji deluju vrlo maglovito. A, kao što znamo, „đavo je u detaljima“. Čak se ni visoka predstavnica Ešton nije potrudila da premijeru Dačiću i vicepremijeru Vučiću dostavi papir o kojem bi oni trebalo da se izjasne, već im je predočila „načela sporazuma“. Sve to znači nedovoljno transparentan proces, kakav smo, takođe zahvaljujući metodima EU, imali i u tehničkom dijalogu Stefanović-Tahiri-Kuper. Dakle, bilo bi pre svega od javnog interesa da se tajnost pregovora – u ovom trenutku – zameni njihovom transparentnošću. Tu je najveća odgovornost na Briselu.

Reklo bi se da su EU i Vlada Kosova usaglasili pozicije, tako da Srbija dolazi u opasnost da bude proglašena odgovornom za eventualni neuspeh dogovora. Loptica je uspešno prebačena u beogradsko dvorište. Srbija je pre dva dana odgovorila sa „ne, ali…“. Možda suprotno očekivanjima, Eštonova to „ali“ nije u startu odbacila, dok su zvaničnici iz Prištine, s Tačijem na čelu, rekli da nemaju ništa protiv brzog nastavka pregovora. Sve su to dobri signali da je dogovor u narednih sedam do deset dana moguć. Bilo bi izuzetno važno da sve bude gotovo do 22. aprila, kada će se pred Savetom EU naći izveštaj Eštonove o dijalogu i izveštaj EK o reformskom napretku Srbije, na osnovu kojih će biti doneta preporuka o (ne)dodeljivanu datuma početka pregovora o članstvu.

Nade, dakle, još ima. Nadajmo se najboljem, ohrabrimo političke lidere da nađu rešenje koje će objediniti evropski napredak Srbije i interes opstanka i razvoja srpske zajednice na Kosovu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari