Uprkos najavi sindikata prosvete da će oko 350 škola u Srbiji stupiti u štrajk, prema informacijama Ministarstva prosvete to je juče učinila samo 131 ustanova, dok sindikat, koji je organizovao štrajk – Granski sindikat prosvetnih radnika „Nezavisnost“, tvrdi da su u štrajku bile 232 škole.


Časovi su bili skraćeni na 30 minuta, a ministar prosvete očekuje da u petak, 28. januara, neće biti obustavljena nastava u školama pošto će Vlada Srbije predložiti rešenje za zahteve sindikata. Ako se to ipak i dogodi, u štrajku će biti oko 1.804 škole u Srbiji.

A zahtevi četiri sindikata nisu mali. Prosvetari traže od vlade povećanje budžeta za prosvetu za 24,5 odsto, odnosno 26 milijardi dinara, isplatu jubilarnih nagrada za prethodne dve godine, novac za otpremnine kolegama koji su još pre godinu dana otišli iz prosvete, kao i da odmah započnu pregovori o izmeni uredbe o koeficijentima zaposlenih u prosveti.

Jučerašnji štrajk organizovao je Granski sindikat prosvetnih radnika „Nezavisnost“, a njen predsednik Tomislav Živanović najavljuje da će se „Nezavisnost“, ako dogovor sa ministarstvom ne bude postignut, pridružiti potpunoj obustavi rada od 28. januara.

Ministar prosvete smatra da je obustava nastave nezakonita i da bi organizatori štrajka mogli da snose posledice zbog takve odluke. Praktično, ministar, odnosno prosvetari u ovom trenutku trpe posledice dugogodišnje državne politike nezainteresovanosti za obrazovanje i položaj zaposlenih u prosveti, uprkos proklamovanom stavu da je ulaganje u ovu oblast prioritet.

Zahtevi sindikata za povećanje plata zaposlenima u prosveti jesu opravdani, jer profesori u Srbiji imaju plate od 38.000 do 41.000, nastavnici od 32.000 do 34.000, dok administrativni radnici mesečno primaju od 18.000 do 20.000 dinara. Najniže plate imaju spremačice, od 15.000 do 16.000 dinara. Na stranu stepen zalaganja profesora, nivo obrazovanja, umeće prenošenja znanja, njihovu nezainteresovanost, ignoranciju i zaostajanje za dešavanjima, ne samo u Evropi, nego i u regionu.

Činjenica je da će najviše trpeti đaci, kojima će još jedan mini raspust svakako dobro doći. Ko još da razmišlja o nadoknadi časova i izgubljenog gradiva

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari