Vlada Aleksandra Vučića priprema teren za još jednu pljačku javne imovine. Nakon poklanjanja građevinskog zemljišta tajkunima, poljoprivrednog zemljišta velikim stranim korporacijama i pripreme za prodaju Telekoma, ovog puta su na meti stanovi, poslovni prostor i garaže u vlasništvu Republike Srbije. Da bi po posebnim uslovima bili prodati povlašćenim kupcima, pripremljen je još jedan lex specialis – Zakon o posebnim uslovima prodaje određenih nepokretnosti u svojini Republike Srbije.

Zakonom će biti omogućeno da samo sadašnji zakupci državnih nekretnina, uz umanjenu cenu do 25 odsto, kupe imovinu preostalu od dosadašnjih pljački. Osnovna cena tih nekretnina neće biti tržišna, jer se za republičke stanove i poslovni prostor neće nadmetati više ponuđača na tržištu, a određivaće je partokratija iz Gradskog zavoda za veštačenje Beograda.



Premijer i funkcioneri njegove stranke pripremaju zakon kojim će državnu imovinu privatizovati povlašćeni kupci. O njihovoj bahatosti govori i činjenica da se nisu potrudili ni da zamaskiraju svoje namere inteligentnijim objašnjenjem, jer u obrazloženju samog zakona nema ni reči o tome zašto se on donosi, a ministar finansija Dušan Vujović je u Skupštini Srbije bez trunke stida objašnjavao da je cilj zakona „popisivanje imovine“ koju država nije u stanju da uradi, osim da oglasi rasprodaju. U haosu, bez popisane imovine, bez znanja šta se prodaje dok se sami kupci ne prijave, najlakše je krasti.

Čudno zvuči da država nije u stanju da napravi registar imovine. Pre će biti da ne želi da ga napravi, da bi povlašćeni pojedinci mogli da je opljačkaju. Kao ministar privrede, Saša Radulović je još u septembru 2013. godine tražio popis celokupne državne imovine.

Pokret „Dosta je bilo – Saša Radulović“ upozorava da je Zakon o posebnim uslovima prodaje određenih nepokretnosti u svojini Republike Srbije neustavan, jer Ustav u članu 86 propisuje da se „sredstva iz javne svojine otuđuju na način i pod uslovima utvrđenim zakonom“, a sistemski Zakon o javnoj svojini iz 2011. godine određuje da se nepokretnosti iz javne svojine ne mogu otuđiti ispod tržišne cene, osim u posebnim slučajevima kao što su elementarne nepogode ili uspostavljanje dobrih odnosa sa drugim državama (član 31). Pozivamo Skupštinu Srbije da ne usvoji ovaj zakon i da spreči pljačku državnih stanova.

Ukoliko se to dogodi, Pokret će pred Ustavnim sudom tražiti hitnu obustavu njegove primene i inicirati postupak za ocenu ustavnosti i zakonitosti. Pokret je, po Zakonu o informacijama od javnog značaja, od Direkcije za imovinu Republike Srbije zatražio spisak svih državnih nekretnina i zakupaca kojima se izdaju.



 

Pres služba „Dosta je bilo – Saša Radulović“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari