Specijalna komisija Ministarstva spoljnih poslova (MSP) za utvrđivanje okolnosti koje su prethodile otmici službenika Ambasade Srbije u Libiji – Slađane Stanković i Jovice Stepića, koji su u subotu tragično izgubili život u libijskom gradu Sabrati, počela je juče sa radom.

p { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; }p.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }p.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }p.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Ministar Ivica Dačić najavio je za beogradske medije da će srpski ambasador u Tripoliju Oliver Potežica, kao i svi službenici naše ambasade biti saslušani kako bi se utvrdila „puna istina i odgovornost“ o ovom slučaju.

Međutim, Dačić nije odgovorio na pitanje Danasa gde će oni biti saslušani – u Tripoliju ili Beogradu. Prema našim saznanjima, ambasador Potežica se i dalje nalazi u libijskoj prestonici. Iz izveštaja medija može se zaključiti da vlada neka vrsta netrpeljivosti između Dačića i Potežice. Naime, ministar je juče rekao da Potežica nije želeo da se ambasada u Tripoliju zatvori. Međutim, Potežica je još u novembru, odmah nakon otmice, za naš list demantovao te tvrdnje, navodeći da je on bio za zatvaranje ambasade.

U Tripoli je juče stigao i generalni sekretar MSP Veljko Odalović kako bi obavio pripreme za transport posmrtnih ostataka Slađane Stanković i Jovice Stepića. Odalović je predstavnicima libijskih vlasti preneo da Srbija očekuje detaljan izveštaj o svemu što se dogodilo u subotu, ali i o svim okolnostima otmice, kao i izveštaj sa obdukcije. Dačić je ukazao da će i u Srbiji biti izvršena obdukcija kad tela budu stigla, „ali to već nije posao koji radi Ministarstvo spoljnih poslova, već drugi državni organi i oni će sigurno sprovesti celu proceduru“.

Do zaključenja ovog izdanja našeg lista, tela stradalih još nisu stigla u Srbiju. Dačić je rekao da je Libija u znak saosećanja sa srpskim žrtvama ponudila svoj avion, dok je i srpska strana zatražila dozvolu za sletanje u Tripoli. Takođe, Dačić je ocenio da je potrebna ozbiljna rasprava s premijerom Aleksandrom Vučićem i bezbednosnim strukturama „o našim objektima u nekim zemljama“.

– Rat na Bliskom Istoku, takozvano Arapsko proleće, traje od 2010. godine. U februaru 2011. je počeo rat u Libiji. Sve vreme tamo imamo ambasade. Imamo ambasade u Siriji i Iraku, imali smo ambasadu u Egiptu u vreme dok su trajali najžešći sukobi. U Tunisu je na 100 metara od naše ambasade došlo do velike eksplozije – rekao je Dačić.

Prema njegovim rečima, Srbija ima političke i ekonomske interese sa Libijom, a i veliki broj Srba tamo živi. Kako je istakao, građanima Srbije je upućen poziv da napuste Libiju, ali se u protekla dva meseca povećao njihov broj, pa ih sada ima više od 300.

U MSP-u je juče otvorena Knjiga žalosti povodom tragične pogibije Stankovićeve i Stepića, a prvi se upisao upravo Dačić. „U ime MSP, Republike Srbije, i u svoje ime, izražavam najiskrenije saučešće porodicama naših nastradalih službenika. Ovo je veliki gubitak za našu zemlju i našu diplomatiju. Dugujemo im nezaborav i punu istinu o tome šta se i zašto dogodilo“, napisao je Dačić. U knjigu žalosti upisao se ambasador SAD Kajl Skot, kao i ambasadori Mađarske, Palestine, Kine, predstavnici UN u Beogradu.

Stefanović: Nismo nadležni

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je juče da će se to ministarstvo uključiti u istragu o okolnostima u kojima je stradalo dvoje državljana Srbije u Libiji ukoliko tužilaštvo pokrene istragu, ali da u ovom trenutku o tome nema nikakve informacije. Stefanović je, odgovarajući na pitanje novinara, da li zna gde se Potežica i da li su tačne informacije da se bavio nediplomatskim aktivnostima, rekao da ne zna i da to nije pitanje za MUP. Upitan zašto se kolona vozila u kojoj su se nalazili srpski državljani kretala nepredviđenom rutom, Stefanović je ponovio da se policija time nije bavila i da, kao što kaže naziv ministarstva, policija se „ne bavi stvarima van naše zemlje“.

Ambasade Libije u Srbiji o tragediji

„Sa izuzetnom tugom i bolom primili smo vest o tragičnoj smrti dvoje srpskih državljanina u Libiji“, navodi se, između ostalog, u saopštenju Ambasade Libije u Srbiji. Kako se dodaje, uprkos svim naporima koje su uložile srpske i libijske vlasti i organi u cilju oslobađanja dvoje otetih Srba, „njihova kob je nažalost bila brža i oni su ubijeni u vazdušnom napadu na centar koji su teroristi i ekstremisti koristili kao svoju jazbinu i u kojem su ih držali u zatočeništvu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari