Poslanici Skupštine Srbije juče su većinom glasova usvojili Zakon o amnestiji koji predviđa puštanje na slobodu osuđenih na kazne zatvora do tri meseca, kao i umanjenje zatvorske kazne za 10 odsto pravosnažno osuđenima za teško ubistvo, tešku razbojničku krađu i razbojništvo. Amnestija će obuhvatiti oko 3.600 od ukupno 8.000 osuđenika u Srbiji, od čega će 1.100 osuđenih na kazne do tri meseca zatvora biti potpuno oslobođeno.

Istovremeno, biće prepolovljene kazne zatvorenicima osuđenim do šest meseci zatvora, kojih prema procenama Ministarstva pravde, ima više od 2.000. Amandmanom skupštinskog Odbora za pravosuđe, precizirano je da će zatvorska kazna biti umanjena za 10 odsto pravosnažno osuđenima za teško ubistvo, tešku razbojničku krađu i razbojništvo, a osuđenicima za ta krivična dela koja su do dana stupanja zakona na snagu navršila 70 godina, zatvorska kazna će biti umanjena za 25 odsto.

Pravnosnažno osuđeni kojima je izrečena jedinstvena kazna zatvora oslobađaju se od izvršenja jedinstvene kazne za 25 odsto.

Amnestiji ne podležu pravnosnažno osuđeni na kaznu zatvora od 30 do 40 godina, kao ni osuđeni za krivična dela protiv čovečnosti, polne slobode, za nasilje u porodici, preprodaju droge, za krivična dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije, za primanje mita, kao i za krivična dela sa elementom organizovanog kriminala. Ne podležu ni osobe koje su na dan stupanja zakona na snagu više od tri puta osuđene na bezuslovnu kaznu zatvora.

Rešenje o amnestiji donosi sud koji je sudio u prvom stepenu, a efekti tog zakona biće neposredno smanjenje troškova za oko 127 miliona dinara i dugoročno za oko 800 miliona dinara.

Skupština Srbije usvojila je juče i dopune Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, koje predviđaju da se podaci o ličnosti mogu bez pristanka obrađivati u svrhu prikupljanja sredstava za humanitarne potrebe. Dopunama zakona, koji je predložio poslanik opozicione Demokratske stranke Srđan Miković, precizirano je da rukovodilac može podatke o ličnosti, koje već obrađuje u određene svrhe na osnovu zakonskog ovlašćenja, da obrađuje i u svrhu prikupljanja sredstava za humanitarne potrebe.

Usvojene su i izmene Zakona o lekovima i medicinskim sredstvima koje predviđaju ukidanje plaćanja nadoknade za izdavanje dozvole za lek, obnove dozvole za lek i upis u registar medicinskih sredstava, kao i uverenja za izvoz lekova i medicinskih sredstava.

Statut Agencije za energetiku odbijen

Poslanici Skupštine Srbije juče prvi put nisu podržali statut neke agencije. Naime, parlament većinom glasova nije dao saglasnost na statut Agencije za energetiku. Agencija za energetiku se bavi, između ostalog, preporukama o ceni struje i drugih energenata. U raspravi o davanju saglasnosti na statut te agencije pre nekoliko dana govorio je samo poslanik Demokratske stranke Srbije Radojko Obradović, koji je rekao da statut treba da bude vraćen na razmatranje u Agenciju. On je tada kazao da se u predlogu navodi da se za plate 38 zaposlenih godišnje izdvaja 126 miliona dinara što je, kako je rekao, duplo više nego za zaposlene u Predsedništvu Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari