Borba protiv (otkrivanja) korupcije 1Foto: www.mc.rs

Test integriteta, zamišljen kao operativna mera tajnog prikupljanja podataka radi prevencije korupcije u policijii, može u pogrešnim rukama da bude iskoršćen kao sredstvo obračuna sa nepodobnim policajcima ili političkim protvnicima unutar MUP-a. Ovakvu mogućnost zloupotrebe ostavlja Zakon o policiji koji je, uvodeći u naš pravni poredak institut testa integriteta, propustio da bliže definiše način njegovog sprovođenja.

Stoga bi uređenje ovog pitanja posebnim zakonom, zajedno sa emancipacijom Sektora unutrašnje kontrole morali da budu prioritet Ministarstva unutrašnjih poslova ukoliko žele da test integriteta ispuni cilj zbog kojeg je usvojen, smatraju učesnici jučerašnje diskusije koju je organizovao Beogradski centar za bezbednosnu politiku.

Miloš Janković, zamenik Zaštitnika građana, je istakao da postoje indicije da će tek usvojeni Zakon o policiji morati ponovo u parlament na dorade.

– Sektor unutrašnje kontrole MUP-a je suštinski odgovoran ministru. On im daje smernice i uputstva za rad. Dakle, kada sektor dođe do dokaza koji sumnjiče nekoga da je počinio krivično delo, ministar je taj koji odlučuje da li da se ide kod javnog tužioca – rekao je Janković, podsećajući okupljene da Sektor unutrašnje kontrole nije sproveo postupak kontrole zbog toga što policija nije reagovala na rušenja u Savamali.

Prema njegovim rečima, testovi integriteta se sprovode isključivo na inicijativu SUK-a koji radi na osnovu smernica ministra.

Sofija Mandić, istraživačica Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, je navela da podzakonski akt koji treba da omogući korišćenje testa integriteta još uvek nije usvojen.

– Trenutno su sve opcije otvorene. Ministar u donošenju podzakonskog akta može ovaj institut da iskoristi na više načina – navela je Mandićeva.

Ona je dodala da test integriteta podrazumeva slične istražne mere kao i u Zakonu o krivičnom postupku, ali da za razliku od ZKP-a SUK ne mora da konsultuje tužilaštvo i sud da bi iste sproveli.

– Statistika govori da je u proteklih pet godina u proseku podnošeno 130 krivičnih prijava protiv policajaca zbog korupcije. Ako uzmemo zvaničan podatak da trenutno radi oko 32 hiljade policajaca vidimo da je to izuzetno mali broj koje ne odgovara stvarnosti – kazala je Mandićeva.

Saša Đorđević iz BCBP-a je upozorio da ovako maglovito definisan test integriteta može idealno da posluži za političke obračune unutar policije.

Prazna stolica MUP-a

Iako je na diskusiji o testu integriteta bilo najavljeno i učešće predstavnika MUP-a, Radoš Mijatović iz Odseka za opservaciju i sprovođenje testa integriteta se nije pojavio. Prema reakciji prisutnih, moglo je da se zaključi da ih iz MUP-a nisu ni obavestili da njihov pripadnik neće doći. „Pretpostavljam da ova prazna stolica dovoljno govori“, rekla je Sofija Mandić iz BCBP-a.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari