Direktor Mikser House:Najureni smo kao najcrnji neprijatelji 1

Ja to doživljavam kao jednu ishitrenu akciju koja je mogla da se reši na drugačiji način. Svakako da smo znali da je Miksalište u planu za rušenje, ali pošto nemamo nikakvu komunikaciju sa gradskim vlastima iako smo više puta pokušavali, nismo tačno znali za kada je planirano.

Ja sam još pre mesec dana prosledio informaciju nadležnima da bismo napustili Miksalište početkom juna, računajući da je to neko optimalno vreme da završimo neke projekte, pripremimo Mikser festival čija tema su upravo zaštita ugroženih grupa uključujući I izbeglice priča za Danas Ivan Lalić, direktor Mikser House, povodom rušenja Miksališta u Mostarskoj 5.

On objašnjava da je sve što rade, rade sa višemesečnim planom i da tu mašineriju nije lako zaustaviti.

– Ne razumem zašto nismo mogli da sednemo I ljudski se dogovorimo oko rokova iseljenja, čak i oko eventualnog plana B, zašto da ne? Slike sa Miksališta su obišle svet šireći veoma pozitivnu sliku Srbije, zajedno sa svim pozitivnim naporima države i celog nevladinog sektora. Ovako smo dobili ultimatum od 48 sati i najureni smo kao da smo najcrnji neprijatelji. To boli, to rastužuje, to zbunjuje i plaši. Kao da živimo pod nekakvom okupacijom u kome je suspendovan zdrav razum, građanske slobode, elementarno kućno vaspitanje – ističe Lalić.

Hoćete li se žaliti?

– Nećemo, jer naš predlog je i bio da budemo tamo do 1. juna, ovo je sad ispalo ranije. Nije problem u rušenju Miksališta, ponavljam, problem je u načinu na koji je to urađeno, o ponižavajućih 48 sati koje su nam date za iseljenje, o tome da niko očigledno ne razmišlja o danu posle. Mi smo delili svakodnevno i po 500-600 obroka dnevno. To su ozbiljne količine. Gde će sad ti ljudi? Stvarno ne znam. Dobrom koordinacijom i saradnjom sve bi se dalo predvideti, pa i ta varijanta B, mislim na novu lokaciju. Ovako, oni su napravili loš PR. Mi se osećamo kao izbeglice u sopstvenom gradu, o migrantima i da ne pričam. Niko tu nije dobro prošao. Mi bismo ionako napustili prostor za mesec i po dana. Čemu ova iznenadna čizma?

Mislite li da je rušenje Miksališta deo šire akcije, koja je sprovedena „fantomkama“ u noći na 25. april, zbog čega se oglasio i poverenik Rodoljub Šabić?

– Očigledno je sve planirano za rušenje i šta god ja mislio o „Beogradu na vodi“ , oni sprovode ozbiljne pripremne radnje. Tamo su primenili brutalnu silu očigledno, kod nas nije bilo tako. U našem slučaju su došli i rekli šta imaju, mi smo ih dostojanstveno primili, a onda se podigli opštu mobilizaciju. Moram istaći da sam ponosan na svoj tim koji je zaista ginuo na Miksalištu ne pitajući za radno vreme, niske temperature ili kišu. Živeli smo i radili tamo svi kao jedan – 1.200 volontera iz 58 zemalja je prošlo kroz Miksalište. Radili smo i subotom i nedeljom bez prestanka.

Planovi

Kakva je dalja sudbina Miksališta?

– Predstoji nam potraga za novom lokacijom i pozivam i grad i opštinu da nam pomognu. Mislim da je humanitarno pitanje ono oko čega svi možemo i moramo da se okupimo. U junu nam sledi Mikser festival i ogroman trud ulažemo u njega. Bez obzira na ovo neprijatno iskustvo, previše je tu dobre energije da ne bismo napravili neko novo, još lepše Miksalište. Dajte nam samo malo vremena. Vreme je najdragoceniji resurs danas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari