– Oko 96.000 migranata prošlo je kroz Srbiju od početka godine. Tokom februara zabeležen je manji broj ulazaka u našu zemlju zbog promene politike zemalja EU, koje su ograničile broj ulazaka na svoju teritoriju, što je dovelo i do promene politike duž cele migrantske rute. Prosečan broj dnevnih ulazaka smanjen je i kreće se oko 600 migranata, rečeno je na jučerašnjoj sednici skupštinskog Odbora za rad, socijalna pitanja, društvenu uključenost i smanjenje siromaštva.

Tokom rasprave čulo se i da poseban problem predstavljaju deca bez pratnje iz Avganistana, uzrasta petnaest, šesnaest godina, koja su na put krenula bez porodica i koja nemaju novca da stignu do željenog cilja. Takva deca su na udaru trgovine ljudima, a u Srbiji je zbrinuto 190 takvih maloletnih lica i pružena im je sva pomoć.

Dragana Savić, savetnica ministra za rad, rekla je juče da je odluka Austrije da primenjuje restriktivnu politiku prema migrantima dovela do promene politike u Sloveniji i u Hrvatskoj, a pored oštrijih pravila primenjena je i mera da se više ne dozvoljava i ulazak osobama iz Avganistana u zemlje EU. Zbog toga je, kako je navela, došlo do gomilanja migranata u Grčkoj.

– Srbija će se i dalje ponašati humano, ali ne možemo da budemo sabirni centar za sve one kojima je zabranjeno dalje kretanje. Kao što ste mogli da čujete, Vojska je stavljena u stanje pripravnosti i biće upotrebljena u krajnjem slučaju – rekla je Savićeva, dok je šef UNHCR u Srbiji Hans Fridrih Šoder naglasio da je manji broj ulazaka migranata u Srbiju bio uočen i pre primene restriktivnih mera.

On je napomenuo da se svaki dan uvode novi kriterijumi, što kao rezultat ima povećanje broja ljudi koji su zatočeni u Srbiji i na drugim delovima rute.

– Hrvatska svakodnevno menja kriterijum za ulazak u Šid. Situacija postaje sve zahtevnija i potrebni su dodatni napori kako ne bi upali u zamku kršenja međunarodnog i nacionalnog prava – naveo je Šoder, a šefica Kancelarije za azil MUP-a Srbije Emilija Jokić, kao najznačajniju promenu u poslednje vreme, istakla je potpisivanje zajedničke izjave načelnika policija 18. februara, koja je uvela zajedničku registraciju na grčko-makedonskoj granici.

Tokom rasprave više puta se čulo da migranti u Srbiji imaju izuzetan tretman, da im je sve obezbeđeno, a da jedini trošak koji imaju su autobuske i vozne karte koje plaćaju i građani Srbije. Navedeno je da su oni, kao i svuda u svetu, na udaru krijumčara i da Srbija čini sve da to spreči i da ih zaštiti.


Brojke

Na jučerašnjoj sednici odbora čulo se i da se cifre onih koji su ušli u Srbiju ne poklapaju sa brojem onih koji su izašli i da će uloga vojske biti da pomogne MUP-u da vidi ko još prolazi pored „tih stvarno napaćenih i jadnih ljudi“.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari