Država nezakonito traži vilu u Krunskoj 69 1

Državno pravobranilaštvo Republike Srbije kao zastupnik države, već drugi put ulaže žalbu na odluku Agencije za restituciju koja je naslednicima Dobrivoja Božića, čuvenog pronalazača železničkih kočnica – njegovim sinovima Robertu i Deniju – vratila vilu u Krunskoj 69, smatrajući da je kuća predviđena za smeštaj stranih diplomatsko-konzularnih predstavništva.

p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120%; }

Međutim, prema rečima sagovornika Danasa, država nema pravo na tu vilu, jer se ne nalazi na spisku objekata koji su zaključkom Vlade Srbije predviđeni za smeštaj stranih diplomatsko-konzularnih i vojnih i trgovinskih predstavništava.

Naime, Agencija za restituciju vratila je Kanađanima srpskog porekla Robertu i Deniju (rođ. Branko i Dragan) u decembru prošle godine vilu – koja je njihovoj porodici oduzeta davne 1946, a u kojoj je čak 20 godina bilo sedište Demokratske stranke – budući da je u sprovedenom postupku utvrdila da su ispunjeni svi zakonski uslovi da se ista vrati zakonskim naslednicima bivšeg vlasnika. Vilu su dobili nakon desetogodišnje borbe.

– I pored detaljno sprovedenog postupka, Državno pravobranilaštvo, kao zastupnik Republike Srbije, i kao jedna od stranaka, čije je prisustvo obavezno u postupku restitucije, uložilo je žalbu protiv rešenja o vraćanju vile, pogrešno smatrajući da je vraćanje vile onemogućeno zakonom, odnosno da je ista predviđena za smeštaj stranih diplomatsko-konzularnih predstavništva. To bi mogla da bude smetnja za vraćanje, ali ta vila se, međutim, ne nalazi na spisku objekata koji su zaključkom Vlade Srbije predviđeni za smeštaj stranih diplomatsko-konzularnih predstavništva, vojnih i trgovinskih predstavništva i predstavnika pri diplomatsko-kozularnim predstavništvima – ističe Strahinja Sekulić, direktor Agencije za restituciju.

Naš sagovornik dodaje da je upravo zbog toga što je i samo utvrdilo da ne postoje smetnje za vraćanje vile u Krunskoj, Ministarstvo finansija odbilo žalbu Državnog pravobranilaštva, ali je ovaj državni organ i protiv te odluke Ministarstva, pokrenulo upravni spor, „čime je sprečilo da rešenje o vraćanju imovine postane pravosnažno“.

– Ovakvim postupanjem Pravobranilaštvo bespotrebno odugovlači postupak restitucije. Od takvog postupanja niko nema koristi, jer naslednici bivšeg vlasnika sa navedenom vilom ne mogu slobodno da raspolažu sve dok rešenje ne postane pravosnažno, a država takođe nema koristi, jer to stvara dodatne sudske troškove, a jednovremeno ne ostvaruje ni koristi od naplate poreza, a imajući u vidu da je vraćanje te vile neminovno, jer ispunjava sve uslove propisane zakonom – naglašava Sekulić.

Robert Bob Božić, koga je reporterka Danasa zatekla kako ispred svoje vile protestuje zbog toga što država Srbija bespravno pokušava da mu oduzme kuću, držeći transparent: „Kuća Dobrivoja Božića, Krunska 69, ukradena pre 70 god! Pravda SAD! Ja sam njegov sin“, vidno je uznemiren i sa pravom kivan na državne institucije.

Vila, koja ima 22 sobe, sada je prilično prazna, pomalo zapuštena, jer Božić ne može ni da je proda ni da je izdaje. Na kaminu u centralnoj prostoriji okačio je fotografije svoje porodice. Spava na dušeku u sobi pored. Kaže da je od prijatelja pozajmio novac da dođe u Beograd, da ne može da veruje kako stvari funkcionišu u Srbiji i tvrdi da država čeka da njegov brat Deni (80), koji je nedavno imao srčani udar, umre jer bi tek tada mogla da odugovlači čitav proces.

– Svi mi kažu: „Ovo je Srbija“ i da tako funkcionišu stvari. Ne razumem zašto mi se ovo dešava? Zašto se građani ne pobune protiv ovakvog sistema. Ovo je druga žalba države, koja je podneta u februaru. To znači da neće biti rešeno još pre maja, a onda mogu da ulože i treću žalbu – priča Robert i pokazuje nam sva dokumenta. Prvi put je ušao u vilu još 2005. sa ćerkom Vesnom. Rođen je 1950. u Kanadi. Zbog siromaštva, roditelji su morali da ga daju u hraniteljsku porodicu. Bavio se boksom, bio je šampion. Jedan je od najpoznatijih barmena.

Mile Antić iz Mreže za restituciju, kaže za Danas da prema Zakonu o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju ne postoje ograničenja da naslednici sa svojom vraćenom imovinom rade šta hoće – izdaju, prodaju.

– Jedino što su zakonom u obavezi jeste da prilikom prodaje država ima prvenstvo preče kupovine – navodi Antić.

Dobrivoje Božić

Otac Roberta i Denija, Dobrivoje Božić, bio je čuveni srpski inženjer i preduzetnik, a najpoznatiji je kao izumitelj kočnica za lokomotive. Za vreme Drugog svetskog rata pobegao je u Kanadu sa suprugom Radmilom i sinom Draganom, jer je u Srbiji proglašen izdajnikom i oduzeta mu je imovina.

Pravobranilaštvo bez komentara

Danas je poslao pitanja Državnom pravobranilaštvu u vezi sa ovim slučajem, ali do zaključenja ovog izdanja našeg lista njihov odgovor nije stigao.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari